Skvjoz sljozy

• Sovětský svaz Сквозь слёзы (více)
Sovětský svaz, 1933, 95 min

Scénář:

Šolom Alejchem (divadelní hra)

raroh

Sovětský režisér G. Gričer - Čerikover se podílel jako scenarista již na adaptaci klasika jidiš literatury Šoloma Alejchema Jevrejskoje ščastje režiséra A. Granovského v roce 1925, sám pak režíroval další filmy podle Alejchema - Bloudící hvězdy o tři léta později a v roce 1933 snímek Skvoz sljozy (s motivy z Uličníka Motla), Ten vznikl ještě jako němý, ale v USA k němu byl načten komentář v jidiš a ruštině Michaelem Rosenbergem a nahrána hudba Sholoma Secundy, hitmakera americké zábavné hudby vycházející z klezmerových východoevropských zdrojů. Film funguje i bez komentáře (ten je pojat v klasické groteskní ironii), ta (s tragičtějšími podtóny) je plný roztodivných vesnických typů (expresionisticky zvýrazněných v mimice), které Alejchem tak dobře znal a jež mělo rádo jeho lidové čtenářstvo a které v uhlazenější podobě známe ze Šumaře na střeše. Vcelku jde ovšem o hodně realistickou podobu tradičního východoevropského židovstva. Mně osobně se nejvíce líbily drsné scény ze školy, kdy učitel zlobivé žáky zavírá do jakési klece. ()