Troje

všechny plakáty
Sovětský svaz, 1928

GAVIN17

Toto je komentář k ruskému filmu "TROJE z PLOŠČADI KARRONAD" (Трое с площади Карронад), který vznikl roku 2008, režii měl Viktor Volkov. Je to čtyřdílná sérii, každý díl má 50 minut. Tento film nemá v ČSFD svoji stránku a tak píšu komentář sem. Je to můj jubilejní 100 komentář a jsem rád, že právě k tomuto filmu. Uchvátil mne, vznikl podle stejnojmeného románu Vladislava Krapivina a svým obsahem nezapře velkého mistra knih pro děti a mládež. Je to krásný příběh o chlapeckém přátelství, vynikající sonda do psychiky chlapce a navíc příběh napínavý i morálně vysoce hodnotný. Dvanáctiletý Vjačeslav (Maxim Labastov), který se narodil půl roku po smrti otce, který padl při službě v KFOR, v dětství nenalezl žádného kamaráda a děti mu připravovaly nejednu trpkou chvilku. Vše se ale změnilo příjezdem s matkou do Sevastopolu k babičce, kde se náhodně setkává se stejně starým chlapcem Timkou (Nikolaj Spiridonov) a záhy se stávají přáteli. Spojuje je i společný zájem o lodě a moře. Jejich přátelství projde i velkou zkouškou, která je ale stmelí navždy a scéna, kdy Timka přiváže řetězem Slávku ke sloupu, aby ho neztratil je jedním z vrcholů filmu. Filmu jsem dal s nadšením 5 hvězdiček a mnohokrát se k němu rád vrátím. Také jsem film umístil do své TOP 50 nejoblíbenějších filmů! ()