Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Dobrodružný
  • Krátkometrážní

Blízko (2022)

Někteří diváci filmu se zde ptají, jestli mezi chlapci bylo kamarádství či láska. Kdo poznal to pravé klukovské přátelství, ten v tom má zcela jasno, ve věku 13-14 let je srdce chlapce schopno lásky a ta  po dlouholetém přátelském vztahu zákonitě často najde prvního naplnění, aniž by byl chlapec snad sexuálně odchylný od normálu. To je přírodní přirozenost, že první hluboké a niterné city se často obrací k druhovi stejného pohlaví. Na prahu dospělosti se většinou cit roztříští, když se chlapec zamiluje do druhého pohlaví, ale často zůstane i pak věrný po dlouhá léta, někdy i celý život, svému příteli z let chlapeckých, to dívky moc neznají, ty po zamilování se své přítelkyně většinou opouští. V dobách minulých se toto zmíněné stávalo častěji až v 17-19 letech chlapců, po dokončení gymnaziálních studií, protože bývaly školy jen chlapecké a jen dívčí a nebyla televize, internet atp. Klidnější a pomalejší doba, kdy na vše bylo dostatek času a city mohly vyzrát a uzrát, aniž by si z nich kdokoliv tropil posměšky. Koncem 19 století i na počátku století 20 bylo běžné, že se chlapci-kamarádi při setkání líbali, objímali a vodili se zavěšeni do sebe a nikdo se tomu neposmíval, bylo to bráno jako znak, že oni dva jsou si blízcí a dávají to tak světu na odiv. Je o tom mnoho dokumentů v literatuře i memoárech význačných osobností a také ve filmech a filmových dokumentech. Z mé více než třicetileté práce s chlapci jsem poznal, že podobně cítí kluci i dnes, ale své city často skrývají právě proto, že se bojí posměchu, více, než jak tomu bylo dříve, když jsou ale sami dva, třeba v přírodě, dokáží se chovat přirozeně, zrovna jako kluci před sto lety.... Film je nesmlouvavou obžalobou dnešní doby, která si neváží ušlechtilých lidských citů a manipuluje okázale na veřejnosti se špatností místo aby ukazovala a ctila krásu vnější i vnitřní lidské bytosti. Léo pro pochybné uznání zradil čistotu Rémiho přátelství a onen ten, pro něj nepochopitelný, čin nemohl přenést přes citlivé srdce. Remi byl ten typ chlapce, pro nějž přátelství je tou nejdůležitější věcí na světě a je mu potřebné jako vzduch k dýchání. Pro řeči mělkých lidí, kteří sami by takových citů a věrnosti nebyli schopní, zhasl zbytečně mladý a nadějný život. Jde to s naší současnou společností ke smutnému konci a vemlouvavěji to nemohlo být ukázáno než na tomto příběhu. Váhal jsem, chtěl jsem dát jen 4 hvězdičky, ne že by film nebyl dobrý, ale pro nekonečnou lítost nad lhostejností dnešní doby, která si neváží přátelství a krásy a je hlavním viníkem toho, co se stalo....Nakonec jsem dal 5 pro skvělé herecké výkony obou dvou hlavních hrdinů a věřím, že by mohli v budoucnu ještě hrát v dalším filmu.

plakát

Voy a pasármelo bien (2022)

Příběh čtyř kamarádů a dvou dívek, kteří se po mnoha letech sejdou a vzpomínají na dobu, kdy jim bylo 13 let a chodili spolu do jedné třídy. Tehdy se na čas stala jejich spolužačkou sympatická Layla, která změnila celkem poklidný život jejich party, hlavně ale ústřední postavě filmu, často snícímu Davidovi. Živě nasnímaný film s výbornými herci. Velice zdařila taneční složka, která ze snímku dělá částečně i muzikál, plná radosti ze života a mládí. Setkání po letech leccos vyjasnilo, co tehdy před lety již nemohlo být řečeno. Velice příjemný film, který nezarmoutí a dobře pobaví, proto mu za sebe dávám plný počet bodů.

plakát

Der junge Häuptling Winnetou (2022)

Už dlouho jsem nebyl tak nadšený, jako při sledování tohoto klasického dobrodružného filmu. V té záplavě fantasmagorických filmů s neexistujícími příšerami a zloduchy bez tváře působí tento snímek jako živá voda. Krásné herecké výkony, sympatičtí hlavní hrdinové, skvělá výprava, to vše mě vedly k jednoznačnému ohodnocení 5 hvězdičkami. Je to film pro kluky od 8 do 88 let se vším všudy. Doporučuji všem, kdož mají rádi klasické dobrodružné filmy!

plakát

Nachttocht (1982) (TV film)

Holandský film o přátelství dvanáctiletého chlapce Thomase s třiadvacetiletým trenérem, který se však časem stal milencem jeho mladé atraktivní matky. Frank by mu rád řekl, jaký vztah má k jeho matce, ale ona váhá, bohužel jedné noci, za přerušené noční pouti po kanále přijde Thomas neplánovaně domů a zastihne oba dva milence v posteli. Bere to jednoznačně jako zradu od svého staršího kamaráda a neví co má dělat.... Má se pomstít oběma? Zajímavý příběh o rodině, kde chybí otec, chlapec si ho tedy doplní Frankem, kterého ale zároveň bere jako staršího bratra. Dávám 80%.

Crni biseri (1958)

Velice zdařilý jugoslávský film z období po II. světové válce z prostředí dětského domova ve starém klášteře, do kterého přijde nový vychovatel, který si záhy získá srdce většiny chovanců. Společně se přeplaví na ztroskotanou loď nedaleko pobřeží a když zjistí, že je plavby schopná, postupně ji svépomocí opraví a vyplují na širé moře. Do toho všeho zasáhne bývalý zlodějíček, který se domluví s jedním z chovanců a tragédie je na obzoru. Vynikající kamera i herecké výkony všech chlapců i nového vedoucího. Dávám plný počet hvězdiček.

plakát

Spiklenci ze starého mlýna (1970)

Film o sympatické partě šesti jugoslávských chlapců, kteří se rozhodnout opravit a dát znovu do provozu starý opuštěný mlýn. Dva nejstarší hoši se po čase poškorpí a odcházející s sebou stáhne i dalšího člena party. To ale zbývající čtyři neodradí a svůj sen dotáhnou do konce .  Za slávy celé vesnice pak své dílo představí. Hezký film o životě jihoslovanských chlapců v šedesátých letech minulého století. Dávám rád 4 hvězdičky

plakát

Oheň ve dřevě (1977) (TV film)

Eduard Šim je ruský spisovatel, který ve svých povídkách zobrazuje příběhy dospívajících chlapců, kteří jsou sví a proto často bojují s nepochopením světa dospělých - věří v čisté ideály a nechápou přetvářku a nespravedlnost. Takový je i Jura v tomto příběhu, Otce má kdovíkde a matka jeho duši naprosto nechápe, teta a později starý truhlář Jakub jsou mu mnohem bližší. Film, který přinutí k zamyšlení nad vztahy v rodině i nad hodnotami, které ovlivňují naše životy. Dobře zahraný film a rád mu dám plné ohodnocení.

Útěk do divočiny (2007)

Jedině život žitý pro jiné má smysl - to je heslo mého dobrého kamaráda Rosti. člověk se sice může vzepřít společnosti, to ano, může odvrhnout její falešnou morálku, může se zbavit peněz, ale musí uvážit, co bude dál, nemůže se vykašlat na ty, kdo ho mají rádi, tady především myslím jeho sestru, která ho chápala, byla vlastně jeho spoluspiklencem proti rodičům. Byl to sobec, s kterým bych se nechtěl setkat. Film, který bych už podruhé nemohl vidět.

Kapitán (1963)

Pravé nefalšované klukovské kamarádství, družnost, smysl pro čest i pro humor, odpovědnost ke druhým v rámci věku, to vše naleznete v tomto hezkém bulharském filmu, který byl natočen podle stejnojmenné povídky Kapitán, která vyšla i u nás v souboru "Správní kluci" od Anastase Pavlova (Albatros 1983). Sympatické výkony dvou part kluků, kteří se nakonec dají dohromady pro dosažení společného cíle - postavit si opravdovou loď a plout s ní. Je to doba, kdy kluci nosili kraťasy té správné délky, kdy trávili volný čas hlavně venku a prožívali tam skutečná dobrodružství, jichž byli sami účastníky, to dnes klukům hodně chybí. Zdařilému dílku mohu dát pouze nejvyšší ohodnocení pěti hvězdiček.

Senza amore (2007)

Luigi je dítě vyrůstající v sociálně-ekonomicky znevýhodněném rodinném prostředí. Začne se stýkat s Angelem, policistou, který k němu zjevně projevuje otcovský přístup, ale ve skutečnosti má s hezkým temperamentním chlapcem temné úmysly a nakonec ho zneužije. Když se Luigi snaží říct své matce, co se děje, nechce mu věřit, jen jeho strýc mu pomáhá. Luigi posléze zjistí, že jeho strýc zažil v mládí stejný druh týrání.