Věda o psech

Science of Dogs

Dokumentární

USA, 2007, 51 min

Jackie Mow

Tohle je docela rozporuplný dokument. Na jedné straně ukazuje psa a jeho plemena jako neuvěřitelnou a krásnou skupinu zvířat - tak variabilní, pestrou, se všemi těmi vlastnostmi, které vás jen mohou napadnout. Zkrátka naprosto customizovaný společník pro lidské potřeby, nálady či chtíče. Na druhou stranu, tohle je jen a jen výsledek lidské posedlosti modifikovat vše kolem sebe, zvířata nevyjímaje. Je pak na inteligenci každého člověk, jako moc mu rozum a empatie dovolí zohlednit ne úplně růžovou historii plemenitby a všech těch pokusů a experimentů, které stojí za obrovskou spoustou let šlechtění až po dnešní výsledky tak, jak psy se všemi jejich vlastnostmi známe dnes. Film je ze začátku postaven na docela vratkém a typickém přístupu k tzv. americkému snu - na začátku je lidské ego, následuje spousta práce člověka i psa a teprve pak je ke zvířeti přistupováno ke živému tvoru. Naštěstí však dokument upozorňuje i na spoustu rizik, které s sebou toto odvětví přináší, včetně všemožných genetických zatížení a nemocí (rakovina, hluchota, slepota, dyplazie, atd), které samozřejmě známe i my "koncoví uživatelé" a tyhle nešvary nás budou trápit čím dál více, protože čím déle se exerimentuje a neuváženě přistupuje ke genetickému materiálu, tím více může výsledek podléhat zatížení. V tomto případě už je na každém z nás, jak se k takové problematice staví - přecejen pes je tu odnepaměti a jeho plemena, jak je známe, více či méně, také. Teprve až silný etický movement dnešních dní nás nutí ohlížet se za dlouhou a dramatickou historií lidské pýchy, kterou člověk projektoval do šlechtění (nejen) psích plemen. Nyní, více než kdy dříve, máme možnost postavit se k této problematice s čistou hlavou a rozhodnout se, jakým způsobem se v ní chceme angažovat.(11.6.2017)