22 hláv

všechny plakáty
Slovensko, 2012, 39 min

Režie:

Matúš Demko

Skutočný príbeh z čias komunizmu o hrdinstve a statočnosti policajtov – príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti. Komunistami vykonštruovaný súdny proces mal naveky ostať utajený za múrmi Justičného paláca v Bratislave. Mladí muži za svoju odvahu postaviť sa proti praktikám Štátnej bezpečnosti zaplatili životom. Bol to aj Bernard Jaško z Černovej a Pavol Kalinaj z Bijacoviec – po roku 1990 rehabilitovaní a neskoršie ocenení Radom Ľudovíta Štúra III. triedy in memoriam. (oficiální text distributora)

klerik

"Len" dokument rozprávajúcich hláv, ale znesiteľný. Ilustračky nie sú až také funkčné, aj keď snaha o oživenie je zrejmá. Vadili mi výroky historikov typu "Komunistom nezležalo na názore občanov." (stavím sa, že stovkám komunistov záležalo...). Inak je film nabitý informáciami a tie sú rozprávané postupne a zrozumiteľne... ()

Tomco

Veľmi silný a pôsobivý zážitok. Autori filmu u mňa dokázali v 40ich minútach vyvolať nadšenie, zimomriavky, slzy, emócie, smútok.. Vrelo odporúčam! ()

Bastardko

Filmársky a formálne veľmi slabé, technicky žalostné, obsahovo prinajlepšom priemerné. Vzhľadom k zaujímavej téme veľké sklamanie. ()

Wallendorfer

Výber témy dokumentárneho filmu je výnimočne dobrý. V slovenskej spoločnosti sa o hrdinoch protikomunistického odboja nevie a nehovorí takmer nič. Každý počin v tomto smere treba zvýrazniť. Malo by sa to povinne premietať na slovenských školách. ()