Cukr a bič

(festivalový název) (TV film)
  • Velká Británie Carrot or Stick? A Horizon Guide To Raising Kids
všechny plakáty
Velká Británie, 2011, 60 min

Režie:

Georgina Leslie

Jednou z tužeb rodičů je zajistit svému potomkovi co nejlepší výchovu. Jaká výchova je ale dobrá a správná? A jak ji rodiče poznají? Společensko-popularizační pořad Horizon už padesát let sleduje proměny v britské společnosti a v epizodě Cukr a bič mapuje změny přístupu k výchově dětí ve Spojeném království. Implicitně tak naznačuje, že jediná správná metoda neexistuje, nýbrž existují jen takové, které jsou v určité době preferované, nebo upozaďované. První poválečná generace dětí ve Spojeném království byla s ohledem na válečnou zkušenost svých rodičů vychovávána podle přísných zásad viktoriánské morálky. Přesvědčení, že projevení lásky může dítěti uškodit a rozmazlit ho, se začalo proměňovat až s nástupem 60. let. V letech 70. se prosadil koncept citově senzitivní matky, jejíž náležitě projevená láska zvedá dítěti sebedůvěru a utvrzuje v něm pocit bezpečí a pohody. Na druhou stranu se ale také objevily teorie přímo obviňující příliš citově angažované matky ze zapříčinění autismu či různých psychických poruch u dětí. Cukr a bič tak skrze archivní záběry, výzkumný materiál a odborný komentář podotýká, že žádná jediná správná výchovná metoda vlastně neexistuje. Nebo že by se pletl? (Academia Film Olomouc)

Moly

Můj pocit z filmu, k jehož tématu mám skrze své vzdělání bližší vztah, je rozporuplný. Film jako takový jsem si užila, myslím si však, že jeho vhodnost a povedenost třeba posuzovat v závislosti na divákovi, kterému jsou informace z oblasti vzdělávání a výchovy předávány. Informovanému laikovi či odborníkovi rozšiřujen obzory, případně slouží jakožto ukazatel nových pohledů na věc, může pomoci ujasnit názor. Neinformovaný, odbornými termíny a zásadními jmény v rámci výchovy, pedagogiky a psychologiky neposkvrněný laik však může misinterpretovat jak film, tak dílčí data. Sebe považují za informovaného laika, proto dávám 4 hvězdičky. ()