• Francie Un tour de legende (více)
Dokumentární / Sportovní
Francie, 2004, 53 min

Obsahy(1)

Slávne cyklistické preteky Tour De France boli založené v roku 1903 z iniciatívy novín L'Auto, ktorých vydavateľom bol Henri Desgrange. Prvým víťazom sa stal Maurice Garin. Dokument Tour De France - legenda mapuje storočnú históriu najvýznamnejšieho cyklistického podujatia. Zaznamenáva strhujúce príbehy víťazov i porazených. Rozpráva o osudoch Fausta Coppiho, Louisona Bobeta, Jacquesa Anquetila, Raymonda Poulidora, Eddyho Merckxa, Bernarda Hinaulta, Grega LeMonda, Miguela Induraina a Lancea Armstronga - mužoch, ktorí sa pričinili o to, že sa z Tour De France stala legenda. (Darth Maul)

(více)

Zajímavosti (5)

• V roku 2012 bol Lance Armstrong zbavený všetkých titulov z Tour De France. Preteky vyhral celkovo sedemkrát. Držiteľmi rekordu v počte víťazstiev sa tak opäť stali Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault a Miguel Indurain. Všetci vyhrali Tour De France päťkrát. (Darth Maul)
  • 13. júla 1967, krátko pred cieľom etapy, ktorá sa končila 20 km dlhým stúpaním na Mont Ventoux, skolaboval britský cyklista Tom Simpson. Aj napriek poskytnutiu prvej pomoci a okamžitom prevoze do nemocnice sa ho nepodarilo lekárom zachrániť. Pitva preukázala nadmerné požívanie amfetamínu. (Darth Maul)
  • Zaujímavé sú osudy Raymonda Poulidora, ktorý pochádzal z chudobnej rodiny a rýchlo sa stal miláčikom francúzskych divákov. Pulidorovi sa však nikdy nepodarilo Tour De France vyhrať. Skonči trikrát na druhom a päťkrát na treťom mieste. O víťazstvá ho pripravil najmä Jacques Anquetil, ktorý naopak u fanúšikov veľmi obľúbený nebol. (Darth Maul)
  • Počas pretekov v roku 1904 bolo diskvalifikovaných 73 z celkového počtu 88 pretekárov. Cyklisti boli prichytení, ako cestujú vlakmi, autami alebo sypú klince na cestu. (Darth Maul)
  • Prvý ročník Tour De France tvorilo šesť etáp a boli to takmer nepretržité vytrvalostné preteky. Jazdci spávali okolo ciest a mali zakázané prijímať cudziu pomoc. Pretek trval viac ako mesiac a prvý víťaz - Maurice Garin (povolaním kominár) - si za svoj výkon odniesol 3000 frankov. (Darth Maul)