Bosnian Pyramids: The Biggest Hoax in History?, The

všechny plakáty

berg.12

Výjimečnost dokumentu spočívá v tom, že neobhajuje jednu teorii, je točen spíše ze skeptického úhlu pohledu, jak ostatně napovídá i sám název a dává prostor oběma stranám. Blízký mě osobně i proto, že jsem bosenské pyramidy sám navštívil. Fascinující místo, především tunely v Ravne. Několik let pečlivě sbíraná hard-core data potvrzující artificiální původ, na druhé straně amatersko-nadšenecký přístup, new age kam se podíváš a na vodě plovoucí teorie, které navzdory zařazení do archeologického dědictví UNESCO důvěryhodnost celého projektu spíše podkopávají a zabraňují jeho širší publicitě a mezinárodnímu uznání (viz Wikipedia). Na dokumentu se podílel i Ph.D. Robert Schoch, uznávaný geolog, který např. stojí za alternativní teorií o datování Sfingy v Gíze a určitě ho nelze podezřívat z nějakého konzervativního přístupu. V případě bosenských pyramid se spíše kloní na stranu přírodního fenoménu. Proti němu stojí nejnovější výzkumy a data, které příroda může stvořit jen stěží. Jinými slovy, výborný materiál k diskuzi nad geologicko-archeologickou lokalitou, jejíž případné uznání může od základů podkopat dosavadní znalosti minimálně evropské historie. Vykopávky pokračují, čas ukáže. ()