Gasikkot

Jižní Korea, 2012, 103 min

Režie:

Don-ku Lee

Scénář:

Don-ku Lee (původní scénář)

Seong-gong Lee (Yeon-u Nam) byl v době středoškolské docházky svými přáteli přemluven k čemusi, čeho stále ještě teď lituje; společně se zúčastnili skupinového znásilnění studentky Jang-mi Park (Jo-a Yang). A nic na jeho neustálém obviňování se nezměnilo ani jedno desetiletí, během něhož na sobě nedoznal takřka žádných změn. Nyní je stálým zaměstnancem malého výrobního oděvního podniku a den za dnem žije stále tím stejným životem podivínského samotáře, distancujícího se kontaktu s lidmi a vnějším okolím. Během jednoho takového dne je jedním ze svých známých pobídnut k návštěvě lokálního evangelického kostela, v němž se záhy střetává se skupinkou lidí. Ti vedou jakési konverzační sezení, v němž před zrakem boha ulevují vlastním svědomím. V jeho čele zasedá Jang-mi. Ta jej nepoznávám, ba naopak se k němu chová velmi přátelsky. Dvojice se navzdory temné minulosti přátelí a nalézá v sobě cosi jako vzájemné pochopení pro těžký životní úděl každého z nich. Seong-gong by si rád myslel, že jeho mladistvému prohřešku bylo pod záštitou boha odpuštěno, a tak modlitbě za odpuštění prosí dokonce i své provinilé přátele z dětství. A zatímco se zimní období nezadržitelně blíží, Min-u Jang (Sang-gyu Son), zdejší misionář, bere Jang-mi, Seong-gonga s dalšími dvěma pravidelnými návštěvníky kostela na výlet na moře, kde se díky vlastnímu přiznání pro Seong-gonga mění celý svět. (Conspi)

Philcze

Diletantsky natočené cvičení prvního ročníku libovolné filmovky, které se omylem vydává za plnohodnotný film. Ultra dramatický a vážně tvářící se příběh, k tomu všemu špatně zahraný a naprosto zoufale napsaný. Co z Fatal ale dělá potenciálně vysoce zábavnou podívanou je naprosto komická nesmyslnost zápletky a velmi ironicky legrační konec. Dále už se nedá jít bez SPOILERů: WTF č.1. - Celá zápletka se točí kolem kluka, který společně se svými třemi kamarády znásilnil na střední škole neznámou dívčinu. Kluk má ale jako jediný ze čtveřice výčitky, přestože ji údajně jako jediný neznásilnil. Na konci je však "šokantně" zjištěno, že ji ve skutečnosti znásilnil. No shit, proč by asi jí jinak pronásledoval až domů, sledoval každý její krok a bál se jí říct pravdu, kdyby před deseti lety nestáhl kalhoty? WTF č.2. - Kluk celý film mele o tom, jak pochopil poselství Ježíše, věří v Boha a v odpuštění, aby se nakonec rozhodl, že zabije všechny své kamarády a nakonec spáchá sebevraždu skokem ze skály. Huh?! KONEC SPOILERů. A tímhle nesmyslnosti nekončí. Fatal je sice filmařské selhání na všech frontách, při správném naladění ale může pobavit víc než některé letošní komedie. 30% (Berlinale 2013) ()