Ži a nechaj žiť

(studentský film)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární / Hudební
Slovensko, 2011, 12 min

Dokument vznikl během dvoutýdenního mezinárodního workshopu studentů audiovizuální tvorby v Bánské Bystrici. Štáb byl složen z lidí z Finska, Litvy, Slovenska a Česka. Dokument se točí kolem kapely Vocatio interna z Čadce a snaží se poskytnout náhled do témat jako hardcore, power violence a dalších k tomu přidružených věcí. (oficiální text distributora)

Marek1991

Klasický jednoduchý dokument, kde ľudia rozprávajú, čo si myslia o konkrétnej tvrdej hudbe, ktorú im pustia a vzápätí podávajú svoj pohľad na to hudobníci, ktorí takúto hudbu tvoria. Ži a nechaj žiť, tým sa môžme riadiť. Ja tiež nemám rád túto hudbu, lebo pôsobí na mňa disharmonicky a životu tých ľudí nerozumiem. Ak sa im páči taká hudba a majú potrebu zo seba stále vydávať takto energiu, zlosť, spievať o postapokalyptických veciach, či solidarite a dobre kontrastným tvrdým spôsobom, tak je to ich vec. Čiastočne aj mali pravdu, že ľudia nad hudbou veľmi nerozmýšľajú, no zmysluplné texty a najmä zrozumiteľné majú mnohí speváci iných žánrov. Ja si viem v každom žánri niečo nájsť, najmä podľa situácie, nálady, ale v tomto tvrdšom žánri nemám zrovna veľa obľúbených piesní, ale ani v príliš jemnej klasike 16., 17., 18., či 19. storočia. Alkohol, fajčenie, vulgarizmy, to nie je zrovna pre mňa a vnímam to ako zbytočné a nedávalo mi to zrovna zmysel k tým mierumilovným rečiam o zvieratách, aj keď to úplne so sebou nesúviselo. Skrátka mám radšej harmonickú hudbu než disharmonickú. Dokument ako taký však bol dosť slabý, boli to len pohľady bežnej verejnosti a konkrétnych tvorcov, avšak žiadny pohľad nebol ten môj, nejakú systematiku som v tom nenašiel a tiež nie zmysluplnú nadväznosť otázok, taký jednoduchý film. ()