Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Akční

Recenze (4 582)

Král Petr I. (2018)

Veľmi depresívny film o veľmi smutných udalostiach z histórie. Pre mňa ním je aj akoby tou beznádejou a ľahkosťou zomierania a zabíjania, čo je žiaľ často sprievodný jav nielen vojen, ale aj života v istých kultúrach a v tých časoch tomu tak bolo v celej Európe. Tomuto filmu chýbala podľa mňa časť o ich zotavovaní sa na Korfu a bojoch na solúnskej fronte s víťazným príchodom do domova. Albánska golgota sa tiahla, ale tiahlo sa aj vtedajšie utrpenie. Ak by tá časť bola len rýchlym prestrihom udalostí, nezachytil by film atmosféru a preto sa divím, že mnohým toto vadí a pritom existujú iné filmy o putovaní snehom či púšťou, ktoré sú často ešte dlhšie a deje sa tam toho ešte menej. Po dlhej dobe som si opäť pozrel nejaký film, keďže máme teraz v zime na Slovensku zákaz vychádzania a svoj život už žijem inak než pred rokmi, čo som tu na portáli pravidelne hodnotil filmy, ktoré som pozeral, navyše o udalostiach, o ktorých som kedysi písal článok, ale nesklamalo ma to. Oplatí sa to pozrieť mladým ľuďom, aby vedeli, akú hrôzostrašnú cenu zaplatili Srbi počas 1. svetovej vojny.

Deník strojvůdce (2016)

Čakal som viac čierneho humoru a nie iba zopár narážok, koho všetkého rušňovodič zrazil. Aby tomu dodali šťastný koniec, tak ešte aj tomu nešťastnému chlapcovi do deja doplnili priateľku, ako fakt, niektoré veci by sa takto nestali. Od balkánskej komédie som čakal bláznivú zábavu a nie nudu, no asi som len rozmaznaný staršími kusturicovými, a nielen jeho, filmami.

Mustang (2015)

Z môjho pohľadu nevyužitá príležitosť ukázať do hĺbky celý konzervatívny spôsob života na tureckom vidieku. Ponorenie sa do príbehu cez životy mladých dievčat tomu dodáva príťažlivosť, no dalo sa z toho vyťažiť ďaleko viac.

Balkánská hranice (2019)

Že na Kosovo a jeho existenciu mám dlhodobo trocha rozdielny pohľad než hlavný prúd médií je jedna vec. Druhá je, že si myslím, že aj keď tu boli prehnané pseudohrdinské zábery, tak ako celok ten film má gradáciu, zápletky, nenudí, nenaštve okrem islamistov asi nikoho a rozhodne sa dá pozerať s kamošmi/kamoškami.

plakát

Československo: Portrét tragédie (1968)

Veľmi osviežujúci pohľad na udalosti z jari 1968, kedy v socializmus verili rôzni ľudia, o ktorých by ste to nepovedali.

plakát

La Yougoslavie: de l'autre côté du miroir (2016) (TV film)

Veľmi kvalitne a detailne rozobraná chronológia udalostí, ktoré viedli k vojnám a k rozpadu krajiny, no nemôžem súhlasiť s tým, čo sa tu podsúvalo a to, že nie je možná jednota rôznych etník v spoločnom štáte akou bola Juhoslávia. Tiež to má všetko svoje dôvody a národné štáty nie sú nejakou skalou, ktorá sa aj tak vždy ukáže. Určite odporúčam pozrieť, no rozobranie príčin ma ozaj neuspokojilo. Skôr išlo o často opakované informácie, ktoré ale nie sú koreňom problémov.

plakát

Takže tak! (2015) (TV pořad) odpad!

Haha, ha, tak sme sa zasmiali trápnosti a teraz späť robiť niečo užitočné. Toto je skôr pre bláznov.

Konfucius (2015)

Človek by pri tom aj zaspal a pritom jeho život veľmi nerozobrali, skôr čo sa o ňom hovorilo neskôr. Tých princípov, ktorých sa Číňania držia je dosť, takže to chcelo detailnejšie rozviť.