Everest 87

všechny plakáty
Československo, 1987, 2x24 min

Začiatkom roku 1987 odchádza pod Everest výprava československých horolezcov vedená Ivanom Gálfym. Väčšia časť expedície sa pokúsi vystúpiť na vrchol Everestu novou cestou uprostred juhozápadnej steny. Ďalšia štvorica lezcov chce v tej istej stene alpským štýlom zdolať ťažkú Boningtonovu cestu. Spolu s horolezcami sa pod Everest vybrala aj tzv. filmárska expedícia, z ktorej pôsobenia neskôr vznikol film Sagarmatha (1988). (Arbogast)

Arbogast

Tento film by mohol byť takou spomienkou na vynikajúceho slovenského horolezca Jozefa Justa, ktorý sa na ňom spolupodieľal ako scenárista a spolukameraman. Dostali ma hlavne jeho výroky na konci filmu: "Kamaráti mi vravia, Everest ťa varuje. Najlepšie urobíš, keď sa naň už nikdy nevrátiš." alebo "Everest, hoci vzdialený od Bratislavy 12000 kilometrov sa stal súčasťou môjho života". Ako kruto znejú dnes tieto slová. O rok neskôr sa Jozef Just do juhozápadnej steny Everestu vrátil, spolu s ďalšími tromi lezcami (Peter Božík, Jaroslav Jaško, Dušan Becík) preliezli ťažkú Boningtonovu cestu alpským štýlom. Tento ich výstup je doteraz považovaný za jeden z najväčších výkonov v histórii svetového horolezectva. Za veľmi ťažkých podmienok sa Justovi ako jedinému podarilo dostať až na hlavný vrchol, ale neskôr pri zostupe zostala celá štvorica nezvestná. Bola to obrovská tragédia pre slovenské horolezectvo. ()