Rayday Film

Velká Británie, 1970, 13 min

Režie:

Jeff Keen

Radko

Jeff Keen, anglický umelec, režisér, básnik a výtvarník. Nakrútil 70 avantgardných filmov. Každý sa vzpiera tradičnej definícii filmu. Často šlo o multimediálne projekcie s viac plátnami, priamou účasťou režiséra, či pridanými živými divadelne - scénickými prvkami. Rayday Film je pulzujúca a energická koláž. Na č-sfd datovaná 1970. V realite spolu s partiou z art komunity vznikala osem rokov (1968-1976). Výsledkom je parádny úlet rozvíjajúci odkaz surrealizmu, dadaizmu i hippies. Zjavne sa vymedzuje voči umelej (plastikovej) dobe. Tá z ľudí vytvorila roboty fungujúce za účelom hrabania peňazí. Ponorení do rovnako umelej skutočnosti, ktorá je fakticky len topiacou sa umelinovou sračkou. Slová dávno stratili zmysel. Preto sú nápisy a heslá zámerne náhodilé, či použité v rôznych výsmešných pózach. Zábery a diapozitívy v rýchlom slede striedajú či prelínajú komixové zábery, zábery nahých mužov a žien, plastové figúrky, ohne, zvrátené vzťahy. Výsledkom je originálny experiment. Vrelo odporúčam fanúšikom zmienených žánrov. ()