• Krátkometrážní

Separ feat. Fleego: International (2023) (hudební videoklip)

Ono sa hovorí, a ja som tak aj vychovaný mamičkou, že koho chleba ješ, toho pieseň spievaj. Takže, nakoľko mám od Separa krásne bledozelené tričko, iné ako Penta hviezdne hodnotenie pre túto nudnú, namachrovanú sračku nemám a nedám. Aj. Howg!

Třicet případů majora Zemana - Hon na lišku (1975) (epizoda)

Veľmi dobrý diel. A zase, propagandisticky perfídne nakrútený od prvého momentu. Pretože ono to tak nejako aj bolo. Lenže, nenadarmo pri tvorbe každého dielu bedlivo dohliadala Štátna bezpečnosť na každé slovko scenára, na každú klapku. A tak postupne dostanú naložení všetci nepriatelia boľševickeho režimu: predsedovia dedinských občianskych spolkov (pretože aj v 70. rokoch, kedy bol seriál nakrúcaný, tam bolo mnoho odvážlivcov , umožňujúcim slobodnej tvorbe napriek normalizácii, ako-tak dýchať), vojaci bojujúci v Anglicku (major Bláha plnil v seriáli voči Zemanovi akéhosi dr. Moriartyho:), nekomunistická a teda neschopná polícia, neschopní predstavitelia inej strany než KSČ, podnikatelia, aj drobnejší, než tí, ktorým sa v prvom kole boľševického puču znárodňovalo, prelietavé ženy, letiace na desperátov a gangstrov (= zlatokopky bez úcty k ideám marx-leninizmu, presiaknuté neverou a chlípnou vášňou), slabošskí a príliš hŕ komunisti. Do toho samozrejme nenápadne, no dôrazne, pritom made in ŠtB cielene (aby divákovi utkvelo v pamäti), meno hlavného nepriateľa boľševizmu: DRTINA!

Případ Kuciak (2021) (TV film)

Skôr dokument pre zorientovaných (skákanie z témy na tému, ba dokonca aj nevysvetlené skákanie Kuciaka z mosta Lafranconi (??), nedopovedanie súvislostí, náhle sa objavujúce mená, novinári), navyše podaný z mainstreamového (teda spravodajsky a novinársky väčšinového uhla) pohľadu. Chválihodné, že sa výroby zhostili Francúzi. Predsa len majú väčší odstup od prípadu, než my všetci tuná všakovako mudrujúci Slováci. Nezanedbáva sa stopa Ndranghety, ktorá síce podľa mňa priamo s vraždou nič nemala, no s prípadom mladého, odvážneho ba až prismelého novinára áno. Tie pohodené nábojnice na mieste činu. Ono to vyzerá, že mafia chcela novinára varovať, no čosi sa vymklo z rúk. Niečo čo nik nečakal. Pretože varovania tohto typu sú časté aj v Taliansku, no na skutočnú vraždu žurnalistu si tam trúfnu zriedkakedy. A potom ten zvláštny milión eur na stole úradu vlády v hotovosti... ...akoby vystrašený predseda vlády spolu s ministrom vnútra a policajným prezidentom (a zvláštnym kukláčom zo samopalom v pozadí - wtf?) odkazovali Ndranghete: toto ale my ozaj nye, toto bolo niečo iné. Neviem, z celého prípadu dosiaľ ostáva zvláštne mrazivo, snáď sa dozvieme niekedy, že čo, kto ako a prečo. No či nás pravda vskutku oslobodí, uvidíme. Zdá sa byť totiž temnejšia, ako sa na prvý pohĺad javí. Z celého filmu za najvystížnejšie považujem slová fešnej talianskej investigatívnej novinárky o Tom, že celá Európska únia by sa mala veľmi kritický pozrieť sama na seba, lebo sú tam veľmi desivé veci.'

Don't Do It! (1999)

Štvorminútový sled dlhých záberov na neónové nápisy, dvere a sklenené výklady do noci žiariacich kín pre dospelých, striptízových tanečno-hudobných šou, masážnych salónov a bordelov. Všetko v sprievode pesnyčky Relax kapely Frankie Goes to Hollywood. Táto pieseň svedčí filmom ukazujúcim polosvet uličného podsvetia, prostitúcie, pokútneho kšeftovania a menších, pouličných organizovaných zlodejín. Pretože v tomto americkom doku-experimente pieseň Relax sprevádza svet sex biznisu, a to s nemalou dávkou irónie. V inom, tentoraz  česko-slovenskom filme Bony a klid (r. Vít Olmer, 1987),  zase tá istá piesenka poslúžila ako trefný zvukový podklad pre ukázanie života pražských vexklákov, kšeftujúcich s valutami a bonmi.

Třicet případů majora Zemana - Rubínové kříže (1975) (epizoda)

Slušne nakrútená krimi epizóda. Tvorcovia v nej opäť ukotvujú v mysli divákov ideoheslá. Ide o  nespochybniteľné, generalizujúce pravdy. Prežívajú v knihách, článkoch, vedeckých štúdiách & prednáškach marxistických či poslušne post boľševických historikov. Aby som len jalovo neteoretizoval. V Rubínových krížoch ide o nasledujúce postuláty: a) všetci banderovci boli a sú odporní fašistickí prisluhovači, neštítiaci sa akejkoľvek ohavnosti a zločinu; b) akcieschopní sú len boľševizujúci fízli, stará škola len prizerá a chváli nastupujúce trendy, c) zločinci nemajú žiadnu morálku, ani jej nádych, to komunisti dobre vedia, a režisér skvele podáva. Pretože propaganda, ak má naozaj fungovať, by okrem fráz, viet a poučiek, slúžiacich ideomasáži  mala byť obstojne a divácky príťažlivo zvládnutá. Jiřímu Sequensovi st. sa to v niekoľkých epizódach podarilo. V tejto, vďaka démonickému Petrovi Haničincovi, v úlohe hlavného banderovského arcizloducha, tiež.

Out of the Ashes (2022)

Virálne video v necelých dve a pol minútach prináša alarmujúcu správu o nečinnosti zodpovedno-nezodpovednej časti ľudskej populácie k blížiacemu sa ekologickému kolapsu. Kolaps, ktorý je vzhľadom na prebiehajúce klimatické procesy oveľa desivejší, než si väčšina ľudí vie predstaviť. Pozn.: Uff! Čo mám robiť? Už viem, sfúkol som jennu sviečku. Už horí len tá druhá.

Obehnáno, překonáno (2018)

V roku 2022 fyzické bariéry hraníc 63 štátov rozdeľujú národy na štyroch kontinentoch. A trend je rastúci. (v roku 2000 to bolo 14 štátov, čiže nárast za 22 rokov je značný). Walled Unwalled je performance-video inštalácia. Predstavuje príbehy odvodené z právnych káuz. Pre každú z nich je charakteristické, že sa v nich pracovalo s dôkazmi, prenášanými cez steny väzenia. Svedkovia-väzni, počuli cez steny. Film je sériou rekonštrukcií jednotlivých zvukových predstavení - v tomto je film pomerne slabý. Oveľa viac priestoru sa venuje záberom na prednášajúceho režiséra. Má pred sebou mikrofón a stojan.  Monológ aj celý film sú inscenované v trojici štúdií zvukových efektov vo Funkhaus vo východnom Berlíne. Vzhľadom na dominanciu slova, boriaceho steny i bariéry a prevažujúcej počúvanej prednášky - zaujímavej eseje,  by toto apelačné video, vzniknuté pod egidou Amnesty International, kľudne plnohodnotne uživilo aj ako čisto zvukový podcast. Pretože čisto filmovo je to slabota.

Světlonoc (2022)

Slabota. JitkaCardova to napísala aj za mna.

Případy 1. oddělení - Smolař (2022) (epizoda)

Zvláštny prípad v parku zastreleného mladíka. Stôp je málo, no náboj fízli majú. Čas  sa tak vykryje nezáživným prehľadávaním tisícok pištolí po celej Prahe. Zvláštna nálada sadne aj na partičku kriminalistov. A tak ich šéf zazmätkuje a umožní si odfotiť mame s dcérou neverejný spis z iného prípadu. Zabudne na základné pravidlá opatrnosti, Vytočí ho totiž neustály "záujem" pomstychtivej a do všetkého nepríjemne rýpajúcej šéfky. On z toho kolegu z party pred všetkými slovne zjebe jak sirotu. A ukľudní sa až pri záverečnom výsluchu. Iný z polišov objaví korunný dôkaz. Zachovajúc všetky pravidlá zachovania stôp, naň bez zaváhania hrabne holou rukou. Bez rukavice, igelitu. Proste prstíčkami sa zloduch polapí! Je to celé také nedotiahnuté. Zatiaľ najslabší diel tretej série. I keď páčil sa koncept, že sa vlastne nikdy nezistilo, ako sa zločin udial.

Bangkok, město zrozené z vody (2020) (TV film)

Dokument pre všetkých peniazmi vystlaných zážitkových cestovateľov. Tí, nasmerovaní informáciami z filmu, si ako trendy bio-eko-friendly turisti v umelo vytvorenej mestskej džungli zajednajú izbu v malom hoteli. Samozrejme neklimatizovanom, Čiže dovolenka ostane klimaticky ok (teda až na uhlíkovú stopu z lietania, ale na to zatiaľ eko turisti veľmi nemyslia - nemajú na to popri grče letov čas). Navštívia múzeum tradičného thajského domu, Aby nemuseli blúdiť medzi betónovou záplavou budov.  Jednotlivé sklo-betónové konštrukcie totiž tvoria skutočný krajinný ráz ázijského mega mesta, vystavaného uprostred džungle. Divák sa nejaké info dozvie, aj zaujímavé. Ale: je to celé ako z buržoázneho bedekra, obratne sa vyhýbajúceho upozorneniu na pretrvávajúce vážne problémy života v obrom meste. Miesto toho nabáda k návšteve atrakcií, ktoré hlavne pošteklia peňaženku (omeleta za 80 eur, plávanie v bazénoch na strechách mrakodrapov a dobrý drink po kúpeli v kaviarňach a reštikách tamtiež & kochanie sa výhľadom na betónovú džungľu, preťatú tu parkom, tu kráľovským palácom, nejakou tou svätyňou). No v komplexe sú navrhované miesta v prevažnej väčšine dokonale sterilne oddelené od ozaj živých-pulzujúcich oblastí thajskej metropole.

Ovládací panel
26. nej uživatel Slovensko