Utopia on the Horizon

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Řecko, 2012, 28 min

V máji 2011 sa stovky tisícov Grékov vyrojilo na námestie Syntagma v Aténach, aby vyjadrili protest voči rozpredávaniu ich krajiny, pracovných práv a živobytia, voči skorumpovaným vnútroštátnym elitám a zahraničným finančným záujmom. Zriadili protestný kemp, organizovaný na princípoch priamej akcie, bezvodcovskej samosprávy a vzájomnej pomoci, ktorý sa stal zábleskom utópie uprostred ničivej finančnej, politickej a sociálnej krízy. Počas parlamentných volieb o ďalších úsporných opatreniach, ktoré sa konali 28. až 29. júna, štát nakoniec odpovedal použitím brutálnej sily, vysťahovaním protestujúcich z námestia a zlikvidovaním radikálneho potenciálu ich sociálneho experimentu.
O rok neskôr sa Leonidas Oikonomakis and Jérôme Roos, výskumníci z Európskeho univerzitného inštitútu a spoluautori aktivistického blogu ROARMAG.org, spoločne s Manolisom Glezosom, odbojovým hrdinom z druhej svetovej vojny, vrátili do Atén, aby sa porozprávali s aktivistami zapojenými v hnutí a okupácie Syntagmy. Z týchto stretnutí vznikol dramatický portrét krajiny potácajúcej sa na okraji kolapsu a ľudí, ktorí sa odhodlali bojovať za účelom vybudovania nového sveta na troskách toho starého. (hlavsene)

Marek1991

Nechcem nikomu brať ilúzie, anarchizmus má pekné myšlienky, no pokiaľ jeho propagácia bude stáť na množstve podobných dokumentov, ktoré stoja na nejakej akcii, ktorá sa začala diať v teréne, no mala len určité slabé črty a nie široké rozvinutie, tak sa to nemá kam posunúť. Je mi jasné, že to rozbila polícia, že sú oni frustrovaní, no naďalej veria, že aj utópia sa môže splniť, dobre, to si myslím aj ja, ale tak mohli aspoň vysvetliť akýsi koncept toho, čo chceli dosiahnuť a ako to rozvinúť, prípadne čo potom, no väčšina dokumentov o alternatívach má v sebe mnoho nepodstatných informácií a mnoho iných zas chýba. Veď ten už mnohými rôzne kritizovaný tretí diel Zeitgeistu ukázal, ako sa majú robiť poriadne dokumenty, tak keby sa aspoň toho držali, ale táto krátka akoby propagácia je len taká informácia, ktorá sa asi časom rozplynie. ()