Potopené egyptské město

• Česko Potopené město Egypta - Odhalení legendy (festivalový název) (více)
Německo, 2012, 52 min

Režie:

Jan Tenhaven

Kamera:

Tobias Castorph

Sebastian Christoph Jacob (vypravěč)

Ve starých řeckých textech jsou zmínky o starověkých městech Herakleion a Thonis, která měla ležet před dvěma tisíci lety u ústí Nilu do Středozemního moře. Přes deset let už po nich pátrá v zálivu Aboukir matematik a archeolog Franck Goddio... Nechejte se pozvat na výpravu do starověkého Egypta a budete okouzleni exkluzivními dech beroucími záběry z podmořského světa. Francouzský mořský biolog Franck Goddio se rozhodl najít starodávný potopený přístav u samého ústí řeky Nil. Kdysi to bývalo místo plné života, úchvatných zdobných chrámů, lodí, kanálů a přístavišť. Město Herakleion bývalo známé jako brána do Egypta, vítalo lodě na cestě z Řecka a hostilo faraony, kteří mohli být posvěceni v místním hlavním chrámu. Jenže v sedmém století se celé město za záhadných okolností potopilo do moře a postupně bylo zapomenuto. Až dosud. (TV Prima)

ABLABLABLA

Tak to je dokumentární film jak má být. Nejenže jsem se dozvěděla řadu nových věcí týkající se jak archeologie, tak egyptské historie, také jsem měla možnost vidět na vlastní oči, co se nalézá na dně zálivu, ale především mohl být člověk na konci naprosto v šoku překvapen. Při sledování jsem si vybavila, jak jsem jako malá chtěla být archeoložka, ale ne taková ta co se hrabě v hlíně někde na jižní Moravě, ale ta typu Indiana Jones apod. :D A přijde mi, že Franck Goddio si něco takového splnil v reálném životě. A nejen to, hlavně přispěl ke světové historii, nejen objevem Heraklionu, ale nálezy, co se dochovaly dávají znát i více o způsobu života místních lidí, jejich náboženství, domovech, obchodních trasách apod. A jak bylo v snímku řečeno, nebo spíše na přednášce jemu předcházející, tak "podvodní archeologové" to mají s nálezy /až je najdou/ značně lehčí než ti "suchozemští", a právě o to byl snímek zajímavější, že veškeré nálezy, které se objevily, byly ve skoro neporušeném původním stavu. Stoprocentních 5*. Viděno na AFO 2013. ()