L' Arbre et le feu

• angličtina The Tree and the Fire
všechny plakáty
Francie, 2005, 53 min

Na Madagaskare je požiar darom od boha. V moderných spoločnostiach je požiar ekologickou katastrofou. Pre horský domorodý kmeň Tanala je požiar viac než len zdedený spôsob, ako získať pôdu na pestovanie ryže. Je to pre nich spojenie s bohmi. Madagaskar je dnes známy aj ako Červený ostrov, kvôli jeho typickej červenej zemi, ktorá vďaka úbytkom pralesov vyniká na čoraz väčších plochách územia. Dokument ukazuje úplne rozličné vnímanie prírody vysokohorských Malgašov a amerických vedcov, ktorí chcú "zachrániť svet". (whack)

whack

Tento dokument je rozporuplný. Prírodné národy sú pre mňa sympatickejšie ako konzumná civilizácia, no z environmentálneho hľadiska sú veľakrát veľmi podobné. Samozrejme, že potomkovia pôvodných obyvateľov, ktorí žijú v lesoch, potrebujú zoťať pár stromov, ale nemôžu sa čudovať, že sa ochranári začnú ozývať, keď začnú vypaľovať veľké plochy. Keby sa neozývali, Madagaskar dopadne ako Veľkonočné ostrovy. Pretože je jedno, kto prírodu ničí, a prečo, symptóm s názvom Človek je rovnaký. ()