Ecstasy of Order: The Tetris Masters

neoBlast

Hned v úvodu musím pochválit, že je s příjemným podivem, jak se tento dokument nesnaží imitovat dnes už klasiku žánru The King of Kong. Přímo se nabízelo zaměnit Mária za kostičkované dobrodružství Tetrisu, ale byla by to cesta do záhuby, protože výše zmiňovaný mistrovský kousek hlavně stojí na neopakovatelné ústřední dvojici neočekávaných hlavních protagonistů. Ecstasy of Order začíná vyprávění o snu nadšence, který chce uspořádat tetrisový turnaj o titul mistra světa v tomto nepřekonatelném logickém rychlíku. Seznamujeme se s několika favority a ti se (mnohokrát poprvé v životě) setkávají před velkou akcí. Zde film zřejmě vrcholí, kdy nejzajímavější je právě interakce mezi jednotlivými "hrdiny", kterou řežisér velmi šikovně stříhá s osvětou o pravidlech hry, ale i o elementárních mechanismech, které musejí tzv. "tetris mistři" (©) bezpodmínečně ovládat. Bohužel následující samotný turnaj nemá tu správnou jiskru a něco prostě chybí k úplnému vtáhnutí diváka. Doporučoval bych nastudovat dokumentární evergreen Jeffreyho Blitze Spellbound, tam uvidíte jak se ladí forma na vrcholnou akci v závěru. Ale rozhodně stojí za to tento dokument vidět. I když všechno do sebe 100% nezapadá, a pár dírek ve zdi vzniká, spoustu poctivě odbouraných řad uvidíte než celá ta hra/film skončí. 75 '% ()

Kinison

Po nedávném mistrovství světa v Tetrisu pěkně doplnění do historie tohoto e-sportu, navíc celkem svižně natočené. Bylo zajímavé vidět postavy, které se nedávného mistrovství světa účastnili nebo komentovali, v jejich ranných začátcích. Ale jinak souhlasím, že je to spíš pro fanoušky a dost nerdy. Na druhou stranu moje manželka do nedávna netušila, že se v Tetrisu nějaké mistrovství vůbec organizuje, a pařila nějakou chvíli maximálně Lemris, ale nyní už zná zásadní jména scény (má lepší pamět na tváře, takže u některých osob mě upozornila, kdo to před nedávnem vlastně byl) a vyzkoušila si hrát verzi Tetrisu hranou na mistrovství, takže sama chápe jaké šílenství se musí v hlavách těch lidí odehrávat, když se blíží k tomu 30. levelu. P.S. RIP Jonas! ()