Kiev: Masks of revolution

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Rusko, 2014, 26 min

Krátky dokument zaoberajúci sa ukrajinskou revolúciou z prelomu rokov 2013 a 2014, ktorá prebiehala v tom čase prevažne v Kyjeve. Dokument sa snaží priblížiť postoje ľudí z Námestia nezávislosti a predstaviť pozadie skupín, ktoré rozpútali boje medzi demonštrantmi a políciou. (Marek1991)

Marek1991

Tamojšími udalosťami sa dlho zaoberám, viem o nich mnoho a tak mi tento krátky dokument z miesta veľa nedal, navyše vyšiel ešte pred vyhrotením situácií a pred šokujúcimi odhaleniami, ktoré ukazáli, že nespokojnosť a protesty boli využité, možno lepšie povedané zneužité a vyšla z nich prakticky nelegitímna vláda, ktorú si odsúhlasovali na námestí bučaním, či schvaľovali v parlamente s nátlakom na iných. Celá revolúcia mala za následok akurát zmenu v oligarchii, ktorá prebrala podstatné veci v krajine a krajina sa nasmerovala na eurointegračnú cestu s tým, že si pohnevala Rusko a rusky hovoriacich obyvateľov u seba v krajine. Ako sa to však celé vyhrotí ukáže až čas, každopádne toto je len taký letmý pohľad na tamojšie udalosti. RT bola obviňovaná z propagandy, jej dve moderátorky urobili výstupy v priamom prenose, ktorými sa postavili proti Rusku a jeho jednaniu, no nakoniec sa ukazuje, že RT možno aj šírila nepotvrdené informácie, možno aj boli nejaké nepravdivé, no rozhodne celkový pohľad na situáciu nemala až tak zlý narozdiel od takzvaného západného sveta. Navyše tento dokument je z môjho pohľadu veľmi objektívny, akurát nekomplexný, nejde úplne do hĺbky vecí a obsahuje málo faktov. ()