Cvičiště Benešov VSTUP ZAKÁZÁN!!

všechny plakáty
Dokumentární / Historický / Krátkometrážní
Česko, 2014, 39 min

Rozsáhlé území 107 tisíc hektarů mezi Sázavou, Vltavou a železniční tratí Sedlčany – Olbramovice – Benešov už v roce 1939 Němci vytipovali pro zřízení vojenských cvičišť jednotek SS a wehrmachtu. Zároveň byla oblast vyjmuta z pravomocí protektorátu Böhmen und Möhren a vysídlené statky se proměnily v SS Hoffy. Toto cvičiště fungovalo pouhé tři roky, poznamenalo ale život stovek rodin, tisíců lidí a zanechalo nesmazatelné stopy v krajině. „O jeho politicko-sociálním dopadu na region toho bylo napsáno hodně, chyběla ale práce, která by popsala historii samotného výcvikového prostoru," říká Ing. Petr Kos, autor knihy a námětu filmu Cvičiště Benešov VSTUP ZAKÁZÁN!!. Kniha vyšla v loňském roce v rámci projektu Společné osudy, který realizovaly společnosti Posázaví o.p.s. a Rakovnicko o.p.s.
„Je důležité připomínat historii Neveklovska, ale nejen jeho vysídlení. Zapomíná se na druhou temnou stránku věci – vojsko, které sem tehdy přišlo. Jsem si vědom, že toto téma vzbuzuje kontroverzi, ale i té je třeba, přiměje lidi k přemýšlení. Nešlo mi o propagaci nacismu, snažil jsem se podat vyvážené informace o jedné kapitole dějin regionu," dodal Petr Kos. Historické záběry, včetně unikátních instruktážních snímků SS, jsou černobílé. Dohrávané scény jsou barevné," připomněl autor DVD Jaroslav Pelíšek. „Ve filmu se objeví výpovědi pamětníků. A ty, které se do něj nevešly, zůstanou pro další využití ve vojenském historickém ústavu," poznamenal režisér k zachyceným vzpomínkám očitých svědků. (oficiální text distributora)