Setkání přátel

Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1974, 23 min

Režie:

Josef Kořán

Film federálního shromáždění ČSSR o týdenním pobytu delegace Nejvyššího sovětu v prvních podzimních dnech v Praze v ČSSR. Vedoucí delegace byl Vladimír Vasiljevič Šarvický a delegaci ruských přátel už na letišti vítal početný zástup - jak stranických funkcionářů, tak i obyčejného lidu. (oficiální text distributora)

Gekacuk

Co k tomu napsat? Takových dokumentů se v minulém režimu natočily stovky. Jde o jednu v podstatě bezvýznamnou návštěvu představitelů Nejvyššího sovětu SSSR (parlamentu) v ČSSR. Plán návštěv býval poněkud stereotypní - přijetí státními a stranickými orgány v jednotlivých městech a podnicích, případně družstvech. Napřed přivítání (objetí a líbání) na letišti v Praze, pak do Federálního shromáždění (parlamentu) nebo do jiného ústředního orgánu. Následuje nějaké zemědělské družstvo-přivítání chlebem a solí, klábosení s družstevníky. Potom rychle do Brna, pak samozřejmě do Bratislavy a zase zpět do Ostravy. Proběhnou setkání s dělníky ve vybraném podniku-nejlépe k hutníkům, krátká exkurze do přírody a končíme u horníků. To je celé, vypovídací úroveň nulová, záběry zajímavé z historického pohledu. Záměrem bylo ukázat nejen našim, ale také sovětským občanům, že už je naše země zase věrná socialismu Brežněvovského ražení. Po událostech „krizových let“ 1968-9 už není ani stopa. Internacionální pomoc bratrských zemí se z vojenské úrovně přetavila ve společenskou a materiální. ()