Vykořeněná – Tibeťanka v Pekingu

(festivalový název)
  • USA Nowhere to Call Home: A Tibetan in Beijing
USA / Čína, 2014, 76 min

Ojedinělý snímek nám umožní letmo nahlédnout do světa tibetských zemědělců. Hlavní postava je rozpolcená mezi tradičním způsobem života a touhou poskytnout svému synovi lepší budoucnost života ve městě. Natáčel se v chudinských čtvrtích Pekingu a v zapadlé vesničce poblíž epicentra sebeupalování ve výchdním Tibetu. Tento poutavý příběh ženy, rozhodnuté chopit se své šance, představuje divákovi lidskou tvář politického sváru, který láme Čínu a Tibet. Navíc boří obvyklé západní stereotypy o Tibeťanech a odhaluje temné stránky života na tradiční tibetské vesnici, kde – jak se říká – „ženy nestojí ani za zlámanou grešli". (Festival tibetských filmů)

Stegman

Hned po skončení filmu jsem si říkal, že kdyby ta Tibeťanka nebyla tak tragický sociální případ (vyobcovaná negramotná vdova s děckem), tak se ten dokument mohl zaměřit víc na zachovávání tibetských tradic. Vzápětí mě ale napadlo: šla by nějaká Tibeťanka do Pekingu, kdyby v tak těžké situaci nebyla? Kdyby se dalo "prostě začít znovu" někde jinde v Tibetu, tak by to určitě zkusila. Jenže umí vůbec našinec pochopit, že všechny národy prostě nejsou tak "přizpůsobivé", tedy připravené bryskně vyměnit svoji identitu za jinou? ()