Average of the Average, The

Dánsko, 2011, 51 min

Režie:

Michael Madsen

Radko

diamant o priemernosti. skúma priemernosť nezvyčajnými uhlami pohľadu. predmetom skúmania je priemerné dánske mesto. jeho obyvatelia, zvyky, výstrednosti. všetko v pásme priemeru. najviac ma zaujala skutočnosť, že múzeá dnes zbierajú exponáty priemernosti, ani nie tak doklady o výnimočnosti (ako tomu bolo donedávna), aby uchovali pre budúce generácie typizovaný život dnešných generácií. militaristické spolky sa cítia byť ohrozené teroristickými útokmi "dobre vyzerajúcich a príjemne sa správajúcich nepriateľov" čo je vlastne tiež typické a priemerné pred dnešok: permanentný pocit strachu a iracionálneho ohrozenia. trvá to už niekoľko desaťročí, vždy sa je čoho báť. no dnes je to štandard. priemer. ďalej je to tiež typické: poisťovák vyzýva k poisteniu ako k najužitočnejšie vyhodeným prachom, mladá pubertiačka ospevuje výhody mobilu, ktorý dokáže naozaj všetko a so stiahnutými aplikáciami totál všetko a tak ďalej a tak podobne. štruktúra dokumentu premyslená, nonkonformná v trinástich striedajúcich sa prostrediach, typizovane zaradených do medzinárodnej klasifikácie múzejných diel. teda spôsob novátorský a odvážny najmä formou - presne ako sa to dnes nosí. nájdite vhodný koncept, originál formu a máte vyhraté. obsah sa už nejako naskytne. snaží hodiť udičku s červíkom v podobe pár slov, maximálne pol strany. nuž a aby som nezapadol do konceptu a neudelil priemerné hodnotenie, dávam tentokrát hviezdy štyri. ()