jiri.twist

Elder: A Mormon Love Story - film mě téměř uhranul. A to ne proto, že snímek je vítězem letošní TriBeCa festival (Manhattanská čtvrť jižně od známější SoHo). Byl jsem dojat z tohoto opravdu mimořádného příběhu mormona Toma Clarka. Vždyť to je doslova smrtící kombinace: americký mormon, italský komunista, rok 1974 a ještě k tomu gay láska. Tom na misi v Itálii potkal Gianniho v době, kdy pokud vůbec slyšel o homosexuálech, tak snad jen proto, že je to příšerná zvrácenost, co ho učili v mormonské komunitě. A vyvinula se z toho první láska … naprosto zakázaná, pekelná … OBJEVNÁ. Tom v sobě vycítil něco naprosto NÁDHERNÉHO, a nic mu to už v životě nemohlo zvrátit, ani nepodařené pozdější manželství s mormonskou dívkou, které zkrachovalo. Příběh je umocněn tím, že každý, přes všechny ty propletence příkazů, zákazů, nařízení a postoje společnsti, by měl objevit, KDO je a čím chce být. Tomovi je vcelku dost dobře rozumět, přesto jsem některé drobnosti nedal. Snímek by časem stál za přeložení … pozn.: honocení vychází z mého pohledu na dokumenty 95510 ()