Hory zlata

všechny plakáty
Německo, 2010, 26 min

Režie:

Diana Zimmerman

Čína má druhou největší ekonomiku na světě a produkuje ohromné množství zboží pro jiné země. Ale dopad na životní prostředí a lidi jsou alarmující: 300 milionu Číňanů nemá přístup k pitné vodě. Na mnoha místech je znečištěné ovzduší, ale hlavně je zdraví škodlivé. Kromě hory odpadků Čína produkuje největší množství emisí skleníkových plynů a je častou obětí klimatických změn. Jedna vesnice však záměrně odmítá podniky, které jsou špatné pro životní prostředí. Ale i tady, v Tengtou, existují problémy v oblasti životního prostředí. (CANNIBAL)

Marze

Jde o komunistické myšlení kdy jedinec nemá žádnou hodnotu, jde o prosperitu mraveniště, v tomto případě export výrobků do celého světa. Téma čínské problémy s životním prostředím  je známé, ale v tomto dokumentu je pěkně popsán mechanismus obcházení zákonů spoluprací lokálních vládců a bohatých podnikatelů. Zarazilo mě číslo, kolik Číňanů má z jedovatého životního prostředí každoročně rakovinu. Úsměvná je jen napůl jedovatá čínská vesnice, kam jezdí turisté podívat se na poměrně čisté místo. ()