Králové města duchů

(festivalový název)
  • Mexiko Los reyes del pueblo que no existe (více)

Stavba přehrady nedaleko mexické vesnice San Marcos přivedla vodní hladinu až k prahům zdejších domků. Veselé ševelení lidských hlasů zmizelo nejen z této obce, kde dříve bydlelo na tři sta rodin, ale i z ulic půltuctu okolních městeček. Obyvatelé se začali ze San Marcos vystěhovávat už před lety, až zbyly pouhé tři rodiny. Vylidněné ruiny pomalu vrůstají do mrtvolné venkovské krajiny; nekončící kakofonii cvrkání cikád, šplouchání vody a švitoření ptáků jen občas prostoupí chvíle hutného ticha. Ve svém celovečerním dokumentárním debutu sleduje režisérka Betzabé García vesnici San Marcos trpělivě, s důrazem na zlověstnou atmosféru místa. Pozorná observace se stává svědectvím o hrstce posledních odvážlivců, uvězněných okolní divočinou stejně tak bezvýchodně, jak je místní kráva odříznuta na malém ostrůvku vodním živlem. Přesto se nehodlají svých domovů vzdát, omezeným materiálním podmínkám, osamělosti a strachu navzdory; mají zde totiž vše, co k životu potřebují. (MFF Karlovy Vary)

angloumene

Takový ten dokument složený z řady dlouhých záběrů u kterých si obvykle říkám "Sakra, na co jsem to zase vlezla"? Jenže tentokrát, ani nevím jak je to možné, to prostě funguje. Lidé i zvířata v městě duchů prožívají netradiční, ale zato skutečně srdnatý život, kde si každý plnými doušky užívá to málo, které tohle opuštěné místo nabízí. ()