Šesté vymírání druhů

(festivalový název)
  • Španělsko La sexta Extinción (více)
Španělsko, 2002, 50 min

V minulosti evidujeme pět období, během kterých došlo k výraznému úbytku živočišných a rostlinných druhů. Příčinou těchto vymření byla nějaká přírodní katastrofa – pád meteoritu, změny klimatických podmínek, vulkanická aktivita. Navzdory těmto změnám se příroda dokázala opakovaně vzpamatovat, a svou šanci tak dostal také lidský druh. Člověk dnes zásadně přispívá k celkové proměně životních podmínek na naší planetě. Stoupající lidská populace, odlesňování, transformace přírodních ekosystémů nebo globální oteplování, s tím vším se musí příroda vyrovnávat. Vědci upozorňují, že problém netkví v množství druhů blížících se vyhynutí, ale spíše v rychlosti tohoto úbytku, pro který nemáme srovnání. Přírodní rozmanitost je podle mnohých důležitým kritériem našeho přežití. Stojíme dnes na prahu šestého vymírání, jehož příčinou je člověk? Na tuto otázku se pokouší odpovědět špičkoví britští a španělští odborníci včetně Richarda Dawkinse nebo Richarda Forteyho. (Academia Film Olomouc)

ABLABLABLA

Viděno na AFO 2015. Jako ani popravdě nevím, o čem ten snímek byl, protože to bylo tak strašně natočené a taky tak strašně reprodukované, že jsem nic jiného nevnímala. Hudba byla hlasitější než mluvené slovo, takže jste nic neslyšeli. Španělský originál přes nějž zněl anglický dabing.. hádejte, co nebylo vůbec slyšet? Ano ten anglický dabing. Jako španělsky trochu umím, ale tohle se fakt nedalo. A především to byla hrozná nuda. Asi v životě jsem neviděla tolik lidí v průběhu promítání snímku na AFO odejít... při závěrečných titulcích, tam z plného sálů zbyla tak 1/4. A ano já to vydržela až do konce díky mé stupidní zásadě vidět všechny filmy, na něž se začnu dívat, až do konce. A co jsem z toho měla? Vůbec nic. ()