Domovina

(festivalový název)
  • Švýcarsko Heimatland (více)

Nad Švýcarskem se objeví hrozivý černý mrak, který nedokáží meteorologičtí experti vysvětlit, jen konstatují, že roste a nevyhnutelně přinese totální přírodní katastrofu. Situace je kritická a země se ocitá v kontrolovaném chaosu a výjimečném stavu, v němž se střetávají policie, masové demonstrace i pálení vlajek na noční rave party oslavující konec světa. Fragmenty příběhů jednotlivců i institucí skládají komplexní, provokativní a temnou mozaiku švýcarského státu i facet národní mentality, na kterém se v jedinečném experimentu podílelo deset mladých režisérů a společně vytvořili kompaktní snímek o dystopii, která je varovnou vizí jejich země. (Febiofest)

Xeelee

[Febiofest 2016] Vědecky nevysvětlitelnej přírodní úkaz si zasednul na Švýcarsko a schyluje se k příšerné katastrofě. Tvůrci míří do vlastních řad a ten mrak je potřeba chápat spíš alegoricky, ale bez znalosti historického a sociokulturního kontextu asi budete stejně jako já tápat co tímhle snímkem tvůrci vlastně chtěli říct. Film ke konci reflektuje i uprchlickou krizi (Švýcarsko je obklopeno EU a má 8 milionů obyvatel) a je mmj. i o nějakých ve filmu zmíněných kolektivních vinách obyvatel tohoto malého nezávislého státu, kde si každý může po ukončení vojenské služby ponechat zbraň. ()