Dirigent z gulagu

(TV film)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární
Slovensko, 2013, 26 min

Príbeh dirigenta, ktorému hudba pomohla prežiť.
Keď ho odsúdili na smrť nemal ani 15 rokov a tak mu rozsudok, ako maloletému, museli zmeniť. Dostal 10 rokov gulagu. Tam sa zoznámil s vynikajúcimi dirigentmi, riaditeľmi divadiel – tiež politickými väzňami. Pred takmer 60-timi rokmi Leontín Dohovič po prvý raz dirigoval zbor väzňov. Po smrti Stalina sa aj on dostal na slobodu. Spolu s mamou a tromi sestrami prišiel za otcom, ktorý ako farár utiekol z Ukrajiny v čase vojny do Československa. Zakladal spevácke zbory v Prahe, Prešove i v Košiciach. Diriguje dodnes, lebo v hudbe je sila, ktorá mu pomohla prežiť. (STV)

Una111

Osel přechází přes hranici z Československa do Sovětského svazu a píská si. Naproti němu se řítí zajíc jako o život. - Kam se ženeš, zajíci?, ptá se osel. - Nezdržuj, musím rychle utéct! - Proč utíkáš z takového ráje? Já tam mám právě namířeno, slyšel jsem, že tam ve vysokých funkcích sedí samí oslové. - A ty nevíš, osle, co se tam děje? Všechny velbloudy tam kastrují! - Ale vždyť ty přece nejsi velbloud! - No jo, ale zkus jim to dokázat! - - - Touto anekdotou, za kterou se v 50. letech mohl člověk snadno dostat do vězení, začíná dokumentární film o Levku (Leontínu) Dohovičovi, vynikajícím dirigentovi ukrajinského původu, synu řeckokatolického faráře Evgena Dohoviče. Ještě mu nebylo ani 15 let, když byl v tehdejším SSSR odsouzen do gulagu; rozsudek smrti mu byl zmírněn jen proto, že ještě nebyl plnoletý. Paradoxně právě v gulagu začal svou uměleckou dráhu dirigenta. V r. 1957 se dostal s matkou a sestrami za otcem do tehdejšího Československa. Působil pak jako sbormistr ukrajinských souborů v Praze, v Karlových Varech, Ústí nad Labem, v Prešově a od r. 1973 žije v Košicích. Svůj život popsal ve vzpomínkové knize Kronika politického väzňa číslo 2A424. Přežil 13 koncentračních táborů a věznic, ale nezahořkl. "Nelituji, že jsem tam žil, protože to dávalo sílu do dalšího života. Byl jsem mezi samými vybranými lidmi. Profesoři, mimořádně inteligentní lidé. Díky těmto lidem jsem přežil a jsem tu... Díky těmto událostem jsem se dostal k hudbě a dirigování a to je důležité", říká Levko Dohovič, uznávaný dirigent, umělecký vedoucí ukrajinského sboru Karpaty. Tento televizní film je možno shlédnout v archivu RTVS: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/883/30034 ()