Freedom to Marry

(festivalový název)
  • Česko Brát se svobodně (festivalový název) (více)

Kampaň, která se před 32 lety někomu mohla jevit jako nerealizovatelná, se v průběhu let stala jedním z nejdůležitějších bojů za práva LGBTQ komunity v celosvětovém měřítku. Celkovým výsledkem práce organizace Freedom to Marry je 22 států světa, kde za posledních 15 let byly tyto sňatky povoleny. Napínavý dokument o posledních dnech, kdy se v USA rozhodovalo o uzákonění manželství osob stejného pohlaví, přináší bezprostřední svědectví o vytrvalosti a odhodlání, jenž je pro Českou republiku velkou inspirací. (Mezipatra)

Agonie

Tak se mi přes JsmeFér dostal do rukou tenhle "dokument" a jsem dost zklamaný, protože se to nedá nazvat dokumentem. Je tam minimum faktů a do konce 86 minut se nic poměrně nedozvíte. Film se nedá doporučit lidem, který jsou proti homosexuálním sňatkům, protože film ani vůbec nepočítá s tím, že by se to takovým lidem dostalo do rukou. A největší zklamání je, že to není o tom strašně dlouhém boji a kampani, ale o lidech, který za tím stojí, a jejich pocitech a vjemech. S tím se také váže docela dost otevřená a silná emocionální manipulace skrze hudbu a kameru. Jestli se na to podíváte jako na emocionální drama o obyčejných lidem dělající něco nemožného, tak je to úžasný. Ale jestli chcete chladná fakta a čísla, tak to nedokážu doporučit. ()