Slyšte, Slované

Česko, 2016, 1 h 18 min (Minutáž: 26 min)

Epizody(3)

Triptych o cestě ke křesťanské víře a o duchovním a uměleckém významu Velké Moravy... Jak dlouhá byla cesta od pohanství ke křesťanství v našich končinách a kde začala? Naše vyprávění začneme v malebné krajině jižní Moravy u základů jednoho z raných křesťanských kostelů v Modré u Velehradu. Sem kdysi přišli jako pohané jedni z prvních Slovanů a podstoupili cestu k proměně své víry. V 9. století v těchto místech vznikl významný státní útvar – Velká Morava. Sem přišli na žádost knížete Rastislava v roce 863 z Konstantinopole učenci Cyril a Metoděj. Do té doby se zde šířilo křesťanství shora, prostřednictvím elit a skrze panovníka. Cyrilometodějská mise však přinesla nové písmo, právní zákoník i lidem srozumitelnější náboženský ritus. Prestiž a moc vládců velkomoravské říše byla na vzestupu.

Tajemství starých říší a polozapomenutých vládců i jejich lidu na území bývalé Velké Moravy pomáhají už desítky let odkrývat moravští archeologové. Jak se tu kdysi žilo, co uměli naši předkové a v co věřili? Poodhalí v triptychu Slyšte, Slované spolu se svými kolegy průvodce pořadem, známý archeolog a historik Luděk Galuška. (Česká televize)

majo25

Aj keď tempo je nevalné a animácie chudobnejšie, svojou zvolenou témou, informatívnym množstvom a detailným náhľadom je to predsa len jeden s tých vydarenejších dokuseriálov od naších západných susedov. Nezaškodila by väčšia šírka záberu - Veľká Morava to nebolo iba 'Moravsko'. ()

anatheman

Výborná dokumentární minisérie, která shrnuje to nejdůležitější o naší pradávné říši. Oceňuji i harmonické propojení historie a archeologie, což, přiznávám, ani jinak provést nejde. Velice se mi líbilo i grafické ztvárnění; především všemožné rekonstrukce velkomoravských staveb. Jsem rád, že nás Velkou Moravou mohl provést archeolog Luděk Galuška a jeho další kolegové, u nichž je radostné pozorovat, jak je jejich práce baví. ()

Teachman

Tento televizní seriál je vhodný nejen do hodin dějepisu. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o Velkomoravské říši. ()