Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Dokumentární

Recenze (5 849)

plakát

Kočka na rozpálené plechové střeše (1958)

Ďalší z fimov od Tennesse Williamsa, z ktorého silne cítiť, že vychádza z divadelnej hry. Veľké množstvo dialógov, chudobné kulisy - vlastne iba jeden dom a špičkované emócie. Príbeh z radu tých, kde jedna veľká jatrivá hádka vyrieši dlhodobo skrývané negatívne vlastnosti a skutky, aby si v závere všetci všetko vydiskutovali. Všetka úcta k hviezdnej dvojici Newman - Taylorová, ale ani ona nedokázala vytiahnuť film z menšej či miestami väčšej konverzačnej nudy. O niečo väčší vzruch sa postaral svojský Burl Ives, ktorý prieniesol aspoň humor. Je zaujímavé, že hoci postava Newmana neustále pila alkohol, deň čo deň, hodinu čo hodinu, opitá nebola ani raz. Film štandartnú kvalitu má, ale tunajšie hodnotenie je značne nadhodnotené.

Callan (1974)

Povedal by som, že typický špionážny film z ostrovov, v ktorom je troška humoru, trocha drsných rečí, ale bohužiaľ aj iba troška napätia a akcie. Zápletka je spočiatku nejasná, ale smerom k záveru sa rozvíja v pohode. Hlavný hrdina je viac zábavný ako drsný, aj keď v niektorých momentoch je vďaka trénovanej pravej pästi nekompromisný.

Útěk v řetězech (1958)

V 50. rokoch ako tak pozerám vzniklo mnoho filmov, ktoré provokovali. Tento je ďalší snímok z rangur tých, ktoré si brali na paškál rasizmus. Začiatok je vlažnejší a zbytočne veľa sa sústreďuje na sledovaciu skupinu šerifa a spol., ale od istého momentu začína mať dej spád, charaktery postáv majú čo do seba a k záveru vzniká nevtieravé puto. Poitier i Curtis sú dobrá voľba a hoci sa mi pred rokmi film nezdal až tak podarený, dnes musím svoj názor korigovať.

Zabíjení (1956)

Prvá polovica, ktorá sa venuje príprave lúpeže, je fajn, ale tá druhá, v ktorej sa už ide na vec, je priam výborná. Kubrick myslel na drobnosti a to sa hneď aj krásne ukazuje a zážitok je o to lepší. Chybičky síce existujú, ale dá sa pri nich prižmúriť očko. Prítomnosť rozprávača pridáva na dynamike, ale informácie sú až zbytočné podrobné. Tiež si treba pripomínať dobu, kedy film vznikol a prekusnúť to, že na lúpeži sa podiela partia postáv v dôchodcovskom veku, resp. tesne pred ním. Záver síce nie je nijako dramatický, ale chválim ho, pretože nakoniec nič a nikto neostáva bez trestu. Na druhýkrát sa mi film páčil ešte o trochu viac, preto sa nebojím zvýšiť hodnotenie.

plakát

V - Epizoda 1 (1984) (epizoda)

Prvý seriál naväzuje tam, kde skončil dvojdielny pilot. Zápletku tvorí príprava na veľkú akciu a samozrejme veľká akcia. Všetko ostáva pekne otvorené s dobrou porciou napätia.

plakát

Captain Power and the Soldiers of the Future - Freedom One (1988) (epizoda)

Nemám rád, keď v seriáloch robia z divákov hlupákov. Často sa objaví epizóda, v ktorej postavy s veľkým záujmom sledujú program v televízii, alebo ako v tomto prípade - v rádiu (Hlas slobody), hoci v množstve časti dovtedy tak neučinili ani raz. Našťastie, kompenzuje to prvok zrady, pasce a v závere aj súboj s Behemotom. Dozvedamáme sa tiež, že hnutí odporu je viac.

Julie (1956)

Vzhľadom na 50. roky ide svižný triler, v ktorom dominuje napätie a priamočiary ťah na bránu. Síce mi bola ústredná blonďatá postava jemne nesympatická a zámery jej agresívneho, ale uhľadeného manžela málo vierohodné, ale páčila sa mi jeho vypočítavá pomsta, ktorou držal všetkých v šachu. Išla potom z toho zaujímavá atmosféra, v ktorej divák nevie, čo sa bude presne diať. Záver sa zasa mení na katastrofickú drámu s pristávaním lietadla bez pilota, aké poznáme z novších filmov, ale z tak starého veru nie. Ten dramatický záver bol síce príliš  naťahovaný, ale zasa aj zaujímavý z toho pohľadu, ako sa lietalo a pristávalo s dopravným lietadlom kedysi.