Legenda o Atlantidě

• USA The Legend of Atlantis (více)
USA, 2004, 54 min

Režie:

Diane Eskenazi

Starý dobrosrdečný kráľ Atlantis mal zlého radcu, ktorý sa chcel stať pánom celého kráľovstva. K tomu aby dosiahol svoj cieľ, si najskôr musel zabezpečiť základné životné podmienky: oheň, vodu, zem a vietor. Jeho plán mu však prekazila kráľova dcéra. Tú totiž jej matka obdarovala zázračnou silou a tým zároveň zachránila aj ostatných ľudí. (Paldiny)

Paldiny

Kráľov radca Bélio plánuje zmocniť sa kvarteta krištáľov a ovládnuť nimi štyri základné živly sveta (oheň, vodu, zem a vietor). Rozprávku na náš trh priniesol ešte v dobách VHS Intersonic a odvtedy je kdesi v zabudnutí ako bájna Atlantída. A to je škoda, pretože má niečo do seba. Vystačí si s klasickou animáciu, odznie v nej niekoľko pekných pesničiek a navyše sa odohráva v prostredí tak čistom, že ho môže zahubiť len ľudská chamtivosť a neúcta k prírode. Dobro tu predstavuje krásna Princezná, statočný domorodec Pero a okrídlený Gripos, čoby antická bytosť, zajatá a využívaná zlým radcom. Tomu dal moc smútkom zlomený kráľ po strašnej rodinnej tragédii. Dostáva sa nám tu všetkého, o úsmev sa stará hláškujúci Gripos (infantilný vtáčik už menej), o posolstvo dejový priebeh a o dramatické momenty dobre zvolená hudba. Tá je najviac výrazná vo finále, kde sa vymknú spod kontroly pobláznené živly aj všemocnému radcovi, ktorý tu už predstavuje akéhosi nadčloveka. Pekná i keď Bohom zabudnutá rozprávka. ()