Joey Alexander Trio

(koncert)
všechny plakáty
Hudební / Dokumentární
Česko, 2016, 69 min

Teprve třináctiletý jazzový pianista z Bali se pražskému publiku představil koncertem v rámci festivalu Prague Proms 2016. Na slavnostním předávání amerických cen Grammy vystoupil poprvé naživo. Na piano zahrál svoje aranž skladby „Freedom Jazz Dance" autora Eddie Harrise. Nezůstalo však pouze u hraní, Joey Alexander byl zároveň i nominován, a sice hned ve dvou kategoriích – se skladbou „Giant Steps" za „Nejlepší improvizované jazzové sólo" a s albem „My Favorite Things" za „Nejlepší jazzové instrumentální album". Bylo mu 12 let. Start jeho kariéry mu může závidět lecjaký kolega. Rodák z indonéského Bali se na piano začal učit hrát sám v šesti letech a své první album (My Favorite Things) nahrál již v jedenácti letech. V roce 2014 nastal průlom. Vystupoval například pro Herbie Hancocka, Billa Clintona nebo Wyntona Marsalise. Hvězdou se stal prakticky přes noc, jak o něm napsali The New York Times poté, co zahrál na Jazz at the Lincoln Center's gala. Následovala další vystoupení a další festivaly... Rozjezd byl ale zřejmě až příliš prudký, a tak začali Joeyho rodiče zpomalovat nastavené tempo. Výsledkem bylo zrušení jeho veškerých letošních evropských vystoupení. Joeyho koncert na letošní Prague Proms se ale zachránit podařilo a máte teď příležitost zažít tento ojedinělý zážitek. Joey na letošní Prague Proms dorazil, a to již jako třináctiletý. (Česká televize)