Taktici, večne živí

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Hudební
Slovensko, 2015, 53 min

Dokumentárny film o rozmanitých životných osudoch členov hudobnej skupiny Taktici. Zo Slovenska odchádzal ako mladý búrlivák a amatérsky hudobník. Dnes je  hudobným profesionálom a zrelým mužom s optimistickým úsmevom a pesimistickým pohľadom na vývoj sveta. Hudobný skladateľ, muzikant, inštrumentalista a zakladateľ skupiny Taktici – Vlado Kolenič rozpovie svoj príbeh plný neočakávaných životných zvratov. Od prvých úspechov skupiny zo socialistického sektoru v Britskej hitparáde, cez emigráciu, ťažké mesiace hľadania vlastnej identity a rôznych zamestnaní až po rozmanité životné osudy Taktikov. (STV)

Radko

Podarené. Skupina Taktici, produkujúca normalizačný poprockový hnus (niečo ako horší Modus), emigrovala aby napokon jej líder zakotvil v Amerike a podieľal sa na obdobnom hudobnom komerčnom prúde. Len na druhej strane barikády. Zatiaľ čo v Československu na pódiu ospevovali baštenie tresky so slanými rožkami a pivom (skupina Elán sa zase venovala v jednej piesni pitiu a propagácii nealko nápoja Vinea), v USA ospevovali podobným spôsobom radosť zo života. Ako darček členom fanclubu určite fajné a dôležité, ako dokument bez akéhokoľvek kritického odstupu. Použité obrazové a grafické postupy v štýle, aha aj my vieme urobiť inak, sa vzhľadom k plytkému obsahu míňali účinkom. Aj keby bol obsah výživnejší, tieto "vychytávky" boli použité nad prijateľnú mieru. Obsah sa niesol zhruba v tomto štýle: mali sme sa fajn, boli sme populárni jak sviňa, aj tú Mariku Gombitovú sme vyšvihli do špičky popbiznisu, ako prominentná režimová kapela sme mali prachov jak šlupiek. Ale zato pozor: ironicky sme si usierali z režimu aby sme mu potom ukázali. Režim sa nás následne snažil vymazať z histórie. Ale nedali sme sa a líder sa uchytil aj v ostrej konkurencii komerčného biznisu. Najlepšia pecka bola, keď ktosi zaspomínal: Potom mali Taktici hudobno zábavný projekt, že Taktici SZM STV. Poznámka: SZM je skratka pre Socialistický zväz mládeže, jedinú oficiálne fungujúcu mládežnícku organizáciu počas normalizácie. Poznámka II. Jednu hviezdičku dávam za celkom podarené rozprávanie o emigrácii, kedy si sfalšovali devízový prísľub či vycestovaciu doložku pečiatkou urobenou z farebnej odtlačky vtedajšej jednokorunáčky. ()

Theker

Trošku zbytočný dokument, alebo povedzme že zbytočne dlhá stopáž. Taktici nepriniesli (nestihli) do slovenskej hudby nič prelomové. Okrem cca piatich songov, ktoré sa dodnes hrávajú v oldies rádiách. Nebudem klamať, jeden či dva songy mám vo svojom "všeobýmajúcom" playliste aj ja. Toľko k hudbe. Viac sa mohlo popracovať na živote po živote, teda po emigrácii, kde okrem už spomenutého frontmana a ešte jedneho člena sa nikto nedokázal hudbou živiť. Konieckoncov to bolo v dokumente povedané, že akonáhle sa po interview v americkej TV prestali vyjadrovať o živote v socializme tak prestali byť pre tamojšie kruhy zaujímaví. Skrátiť na polovicu a dať viac priestoru technikáliám či už okolo emigrácie ale hlavne o začiatkoch za hranicami by dokumentu pomohlo. ()

yntelygent

Taktici boli po hudobnej stranke absolutna normalizacna popova zumpa,podobne ako Elan a mnohi dalsi...ich najslavnejsia etapa zacala,ked skoncili...nie koli tomu , ze by snad zacali produkovat kvalitu ( to vzhladom na '' kvalitu '' muzikantov ani nemohli a nevedeli)...ich zviditelnila emigracia a nie muzika....uplny suhlas s komentarom od Radko... ()