Tramping In Bohemia

všechny plakáty
Dokumentární / Hudební
Česko, 2014, 30 min

sator

https://www.youtube.com/watch?v=A1llZZY9kSY Shlédněte krátký filmový dokument od sympatické tmavovlásky Margot Buff, kterou jsme před několika lety potkávali ve vlacích i v lesích, jak se vleče s velkou kamerou na rameni a nadšeně natáčí trampy (dokonce se kvůli tomu naučila i dobře česky). Film je konečně dostupný a jsem za tu možnost jiného pohledu na náš tramping rád. Samozřejmě stejně jako u jiných dokumentů nejde ve třiceti minutách postihnout celé široké rozpětí trampingu. Dokument je spíše věnován starší trampské generaci, tedy pamětníkům trampování za komunismu a to se stalo i jeho ústředním tématem. Záběry jsou samozřejmě současné - brdské trampy potěší momentky z brdských lesů, z brdské lokálky i z trampského fotbálku ve Lhotce pod Plešivcem, kamarády a kamarádky v Moravy zase setkání u Maxova kříže nad Jihlavkou… Hlavní průvodní slovo má Marko Čermák a vydatně mu pomáhá Lilka Pavlak, Baron a další… Potěšen jsem byl pohledem i na naše kamarády - Fredyho, Vladimíra, Boweryho, Prcka, Habešana, Hanku, Lucku, Dědka a celou řadu dalších. Jediné, co bych asi dokumentu vytknul, je absence nejmladší trampské generace. U neznalého diváka může vzniknout dojem, že současný český tramping už žije pouze vzpomínáním na minulost (což nebývá pravdou ani u nejstarší trampské generace) a nových „nositelů pochodní“ k našim ohňům již moc není. Myslím si proto, že alespoň pár záběrů z potlachu nebo vandru nějaké mladé osady, by v závěru filmu bylo přínosem… Nicméně i přes tento nedostatek je dobře, že Margot svůj projekt dokumentu o českém trampingu zdárně dokončila a zaslouží si poděkování. ()