Super cellules !

(TV film)
  • angličtina Supercells - Life Savers (více)
všechny plakáty
Francie / Německo, 2014, 53 min

Znie to ako science fiction: lekári získajú kmeňové bunky z panvovej kosti pacienta a vyrobia z nich umelý orgán, pomocou ktorého zachránia pacientovi život. V ruskej nemocnici v Krasnodare sa o to chce pokúsiť taliansky profesor Paolo Macchiarini: chce voperovať umelú tracheu do hrudi pacientky, baletky z Petrohradu, ktorá vkladá svoje posledné nádeje do jeho rúk. Film sleduje proces tejto prevratnej operácie a otvára divákom zákulisie kontroverzného sveta kmeňových buniek: lekári si od nich sľubujú v budúcnosti takmer všetko: Liečenie neliečiteľných chorôb, vrátane výmeny nefunkčných orgánov. (STV)

Autogram

Cítil som sa ako v sci-fi, ale bola to realita. Umelo vypestovaná priedušnica bola transplantovaná ruskej dévuške. Nepriniesla síce zázračné uzdravenie zo všetkých problémov, ale je to neporovnateľné oproti diere v krku. Dokument nie je dlhý, no aj tak obsahuje dosť vaty zo súkromia lekárov, pričom súkromie pacientky, a ako sa vôbec k takejto operácii dostala, filmu uniklo. Rovnako chýbajú aj nejaké informácie do hĺbky a je to skôr reportáž ako vedecký dokument. –––– Jedného dňa už nebude darcovstvo orgánov vôbec potrebné. Budeme môcť replikovať orgány s použitím syntetického materiálu s následným osiatím orgánu bunkami samotného pacienta, teda príjemcu orgánu. ()