Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Akční

Recenze (6 305)

plakát

Jak si vzít milionáře (1953)

Nie je to ani romantické, ani komediálne, iba slaboduché. Povedať, že takto sa to vtedy točilo nestačí, lebo aj vtedy vznikali dobré filmy.

plakát

Obhajoba sa nekoná (1976) (TV film)

Toto je len taká normalizačná blbôstka o napravení zlého chlapca, ktorého hrá Michal Dočolomanský. Nemá to žiadny spád, logiku ani aspoň niečím zaujímavé vyústenie. Nemohli to zachrániť ani prvoligoví herci, ktorí to dostali asi za trest. To mnohominútové čítanie rozsudkov je hrozné.

Chaplin (1992)

Na takýto dlhý, bohatý a zaujímavý život by nemohol stačiť žiadny film. Tento je dlhý tak akurát, aby vystihol to najpodstatnejšie zo života, Chaplinovu osobnosť, a to striedavo vo dvoch obdobiach. Spomínajúceho starého pána, a oživené spomienky. Škoda, že dojímavá scěna na konci nebola trochu viac rozvinutá. –––– Znám tě, ty šmejde! Jsme stejný ročník, dělí nás čtyři dny. –––– Ve výsledku nejsi souzen za to, co jsi neudělal, ale za své činy.

Já, Daniel Blake (2016)

Sociálna dráma, ako sa patrí. Ani by som netušil, ako sa človek namiesto pokojnej staroby v chorobe dočká šikanovania úradmi len za to, že je súčasne práceschopný aj práceneschopný. A to v civilizovanej krajine, nie nejakej postsocialistickej diere, kde by sa byrokracia očakávala oveľa viac. Kombinácia s otcovsko-dcérskou láskou je pre všetko dianie veľkým plusom, bez ktorého by film nemohol fungovať.

plakát

Pasteur a Koch: Souboj velikánů světa mikrobů (2018) (TV film)

Zaujímavo zdramatizovaný výskum dvoch velikánov, ktorí podľa názvu filmu spolu bojovali, ale v skutočnosti sa zoči voči videli iba dvakrát a nikdy sa navzájom nerozprávali. Boj prebiehal iba písomnou vedeckou formou a vo veľkej vzájomnej úcte. Film objasňuje objavovanie infekčných chorôb a je škoda, že sa nedožili objavenia vírusu ako takého, ktorý bol v ich dobe a vtedejšej technike neviditeľný. –––– Dielo Louisa Pasteura by nebolo tým, čím bolo, bez výskumu Roberta Kocha a naopak.

Horká zima (1973)

Kachyňa na tému SNP, ale film sa na kachyňovské filmy nepodobá. Partizáni si v prestávke bojov zahrajú na píšťalke a zatancujú. A na konci prehlásenie, že všetko bola pravda a nič len pravda. –––– Nesadať! Len stáť. Aby ste nezmrzli. Zmrznutý vojak – žiadny vojak.

Sluga naroda 2 (2016)

Film je oveľa hlučnejší a akčnejší ako akákoľvek epizôda seriálu. Prezident sa rozcestoval po Ukrajine a uvidíme viac ako len tradičné seriálové miesta. Charkov, Zaporožie, Sumy, všetky dnes smutne známe veľkomestá. Prvýkrát sa nehovorí čisto po rusky, ale viackrát zaznie aj ukrajinčina. Stretnutia s korupciou vo všetkých formách prekvapujú, ako neexistujúce zaplatené cesty a mosty, čo mi to len pripomína... –––– Tradícia. Nalievaj! –––– Skúste sa ma spýtať, kde je prezident. –––– ...a Slava Ukrajini bude znieť nielen u nás, ale na celom svete.

plakát

Páni mají radši blondýnky (1953)

Nie všetko s Marilyn musí byť skvostný film. Ako zlatokopka s charakterom sa tu celkom našla. Muzikálových pesničiek nie je veľa, ale za veľa ani nestáli. –––– Gardedáma hlídá, aby si nikdo neužíval. Ale nikdo nebude hlídat gardedámu!

Rivers of Babylon (1998)

Nepochybne je tu Hryc vo svojej koži, akoby mu to niekto napísal na požiadanie. Napriek tomu som film pozeral s minimálnym záujmom, a to si dotyčné obdobie dobre pamätám. Určite mi vo filme vadilo vytrhávanie epizód z nejakého väčšieho celku, pričom postavy neboli dostatočne predstavené a tak mi úplne všetky zostávali ľahostajné. Slabšie tri hviezdy a viac to nepotrebujem vidieť. –––– Možno som bol zbabelec, ale präcu som považoval za poslednú možnosť, ako prísť k peniazom. –––– Vieš, kto som? Povezieš ju ako krehkú nádobu. A ručíš mi za ňu životmi svojich detí. –––– DOBRO nemá v sebe tú uhrančivosť a príťažlivú silu ako ZLO.

Láska pod kapotou (2021)

Dokument je to značne iný. Nič sa nedozvieme, ale vnímame atmosféru a náladu protagonistov a miesta ich výskytu. Jazdia na autäch, alebo len tak hraje hudba a divák iba čumí. Dosť ma to nebavilo.