Pallbearer - I Saw The End

všechny plakáty
Krátkometrážní / Hudební
USA, 2017, 6 min

schizmo

Už od prvních tónů jsem věděl, že tohle bude mimořádná deska. Tak hluboce mě zasáhla a od dob desky "With Tragedies Adorned" od zesnulých YEARNING se mnou na doom metalové scéně nic tolik nerezonovalo. Znáte ten pocit, když si něco pustíte a dostaví se sevřené nitro, bušící srdce a husí kůže? Tak tohle se mi přesně děje u poslechu "I saw the end". Znalci samozřejmě tuší o čem je koncept hudební škatulky doom metal, ale to se samozřejmě nemusí týkat civilní části společnosti, která se s kapelou setká. Anglické slovo doom vyjadřuje zkázu nebo záhubu, takže pochopitelně nepůjde o nic veselého a kapele PALLBEARER se prostě povedlo toto slovo naplnit asi tím nejtrefnějším obsahem v té nejryzejší podobě. Nejenže hudebně je to čistá deprese, ale také textově nejde o nic veselého, což vlastně podrhuje i tento klip. Ačkoli se kapela opírá určitou symboliku v textech, z každého řádku je patrné, že jen uměleckou formou popisuje charakteriku člověka i celé společnosti. O podobné problematice samozřejmě zpívá spousta kapel, ale ty spíše apelující formou poukazují na určité problémy, které v člověku podpoří naštvanost a odhodlanost něco s tím udělat. Po poslechu "I saw the end" jsem plný zármutku a beznaděje, že ten stejný tvor umí tvořit tak krásnou hudbu a zárověň ničit planetu, na které žije. Obávám se, že my všichni ten konec uvidíme... PS: pro mě jedna z desek roku! ()