Šalamounova hora

(festivalový název)
  • Kyrgyzstán Sulayman too (více)

Karabas je muž, který nikdy pořádně nedospěl, potýká se s pitím a protlouká se se svou mladou, těhotnou manželkou. Když se na scéně objeví jeho první žena Zhipara s tím, že našla jejich dlouho ztraceného syna Uluka, vyvstává otázka, zda může soužití rozklížené čtveřice fungovat. Některé rány totiž těžko zacelí i víra v kouzelnou moc Šalamounovy hory, do jejíž blízkosti je děj snímku zasazen… Elizaveta Stishova ve svém osobitém debutu s pozoruhodnou lehkostí kombinuje road movie s rodinným dramatem i svébytnou komedií a do narativní linky zcela organicky začleňuje tradiční kyrgyzské zvyky, šamanské praktiky i folklorní motivy, zpřítomňující život v této středoasijské zemi. (MFF Karlovy Vary)

Oliwander

Tento film mě nijak zvlášť nenadchl, tak jsem se snažil sledovat z jiného pohledu - vnímal jsem detaily zvukových efektů, pohyb kamery a záběry, a něčemu se tak přiučit. Člověk si pak uvědomí kolik práce je za každým záběrem z hlediska postprodukce. Překvapili mě i dobré herecké výkony a v neposlední řadě mě to přinutilo přečíst si něco o Kyrgyzstánu. ()