Reklama

Reklama

Last Night of Proms 2013

(koncert)
  • Velká Británie BBC Proms: Last Night of the Proms 2013
všechny plakáty
Hudební / Dokumentární
Velká Británie, 2013, 92+96 min

Obsahy(1)

Tradiční a velkolepý závěrečný koncert z festivalu BBC Proms 2013. Skladby A. Clyne, R. Wagnera, L. Bernsteina, B. Brittena a dalších hraje BBC Symfonický orchestr. Spoluúčinkuje BBC Symfonický sbor. Sólisté Joyce DiDonato – mezzosoprán, Nigel Kennedy – housle a Iestyn Davies – kontratenor. Diriguje Marin Alsop. BBC Proms jsou všeobecně považovány za světově největší hudební festival s více než 70 koncerty a událostmi, které se odehrávají v srdci Londýna od července do září každý rok. Od té doby co byly založeny Sirem Henrym Woodem v roce 1895 se Proms (promenádní koncerty) rozrostly a rozvinuly v duchu Woodových původních myšlenek, totiž aby vynikající hudba byla dostupná co největšímu počtu lidí.
V prvních sezónách se stalo tradicí uvádět Wagnerovské večery v pondělí a Beethovenské v pátek. Wood také podporoval mladé, talentované umělce a usiloval o zvýšení orchestrální úrovně. Stal se i trochu nepopulární, když v roce 1904 prohlásil, že vyhodí všechny hudebníky, kteří na zkoušky posílají zástupce a teprve na koncertě se objeví osobně. Do roku 1920 uvedl Wood na Proms díla předních soudobých skladatelů, mj. Richarda Strausse, Debussyho, Rachmaninova a Vaughana Williamse.
V roce 1927 byl schválen statut BBC, podle něhož měla tato společnost oprávnění informovat, vzdělávat a vytvářet zábavu. Přesně tuto vizi měl Henry Wood, když zakládal svoje promenádní koncerty. BBC převzala Proms do svého programu a další tři roky vysílala koncerty, na nichž účinkoval „Sir Henry Wood se svým orchestrem". Teprve v roce 1930 byl založen symfonický orchestr BBC. Proms nyní zasáhly mnohem širší obecenstvo, ačkoliv se někteří zpočátku obávali, že vysílání odebere přítomné posluchače v sále. Pravý opak byl pravdou. Wood totiž vždy zdůrazňoval cíl svých Proms. Chtěl dosáhnout skutečné demokratizace hudby a její humánní poselství zpřístupnit všem.
Televizní vysílání Proms začalo na konci padesátých let 20. století a nyní jsou Proms přístupné prostřednictvím rozhlasu, televize, via streaming a na webu jak pro obecenstvo ve Velké Británii, tak i po celém světě. (Česká televize)

(více)

Reklama

Reklama