Data, která měnila historii - Série 1 (2018) (série)

1347 - La peste noire (S01E09)

(epizoda)
  • Slovensko 1347: Čierna smrť

Arsenal83

Mor. Teda skutočná pandémia, o pôvode ktorej sme nevedeli dlhé stáročia. Dnes už vieme o blche a krysách asi všetko. Moja pikoška pochádza z morovej epidémie v Londýne 17. storočia: Keď v roku 1665 vypukol v Londýne mor, odporúčali sa všelijaké zúfalé praktiky. Pretože sa tradovalo, že mor sa šíri výparmi, prišli doktori so zaujímavým názorom. V zmysle metódy „klin sa klinom vybíja“ odporúčali ako prevenciu dýchať rôzne terapeutické arómy. Jednou z nich bolo napríklad fajčenie tabaku. Vtedy bol zaznamenaný zaujímavý prípad istého študenta na Eton College, ktorého tam jedno ráno do krvi zbili len preto, že odmietal fajčiť. Je to veľmi zriedkavý, ak nie vôbec jediný prípad, kedy bol študent potrestaný za to, že v škole nefajčil. Medzi lekárskymi odporúčaniami sa objavil ale aj čudesnejší nápad. Podľa lekárov bolo v prevencii proti moru tiež dobré uskladniť si v pohári svoj únik črevných plynov, jednoducho povedané - prdy. Keď sa v susedstve objavil mor, obyvatelia mali siahnuť po týchto vetroch a čo najviac si z nich pobafkať. Je dosť možné, že v tých časoch prudko stúpla konzumácia strukovín, avšak procedúra sa nakoniec ukázala ako neúčinná. Mor vyhubil štvrtinu mesta. ()