Civilizace a umění

Druhý okamžik stvoření (E01)

(epizoda)

Scénář:

Simon Schama

Kamera:

Johann Perry

Liev Schreiber (vypravěč), Simon Schama (moderátor)

Část první se věnuje úsvitu umění. Při pohledu na otisky dlaní na stěnách jeskyně El Castillo si můžeme uvědomit, že ještě, než se objevilo vše, co si běžně spojujeme s civilizací a společností, se lidé před tisíci lety najednou rozhodli vybrat si barvu, místo a tvar, a zanechat po sobě stopu. Toto prohlášení učiněné barvou pro nás dnes nese i estetickou hodnotu a můžeme je ocenit, ať už to byl jejich záměr, nebo ne. Lidé odpradávna doprovázeli své posvátné rituály obrazy i hudbou a tvořili. Svědectví o tom podávají i nálezy z jeskynních komplexů v Dračích horách v Jihoafrické republice. Z jeskyně na jihozápadě Francie pochází Venuše z Brassempouy, stará 22 až 25 tisíc let. Tato maličká, detailně propracovaná ženská hlava, vyřezána z mamutího klu, je zřejmě nejstarší soškou s realistickým vyobrazením lidské tváře. Možná se jedná o samotný úsvit ideálu krásy. Reminiscence prapůvodní lidské tvořivosti stále rezonují i v moderním umění. Picassovy slavné obrazy býků se pak mohou jevit jako pocta genialitě jeskynních malířů. (Česká televize)

sator

Prozkoumejte formativní roli umění a tvůrčí představivost při vytváření lidstva samotného. Obrázky a artefakty nalezené v Africe, Asii, Evropě, Austrálii a Jižní Americe svědčí o nutkání rozvíjet civilizace. ()