Cadoul de craciun

• angličtina The Christmas Gift (více)

20. decembra 1989, pár dní po Ceausescuovom krvavom zásahu v Temešvári, sa pokojný návrat otca rodiny domov mení na číru hrôzu, keď zistí, aký list poslal jeho malý syn Ježiškovi. Podľa neho bolo prianím jeho otca vidieť diktátora mŕtveho. (Art Film Fest)

freddy

Krátkometrážní film z Rumunska, odehrávající se krátce před Vánoci 1989, kdy ještě diktátor Ceausescu na posledních pár dní držel svou moc. V této době napíše jeden malý chlapec Ježíškovi dopis, kde chce splnit tatínkovi přání, aby "strýček Nico" zemřel, a tento dopis poslal i se svým jménem a adresou Ježíškovi poštou. A zde se začíná rozehrávat zajímavá psychologická studie člověka, tedy otce onoho chlapce, který má strach, že se dopis dostane do nepovolaných rukou a on půjde v lepším případě do vězení. Tvůrci měli vcelku originální nápad, který rozehráli na maximum, a to tak zajímavě a neotřele, že film ani na chvilku nenudil. Otec byl věrohodně zahraný a jeho zlost a chuť po synově krvi tak opravdová, že jsem až zíral. Rozhodně zajímavý filmový zážitek. [27. Art Film Fest Košice] ()