Introduzione all'oscuro

(festivalový název)
  • Argentina Introduzione all'oscuro (více)
Argentina / Rakousko, 2018, 71 min

Gastón Solnicki a Hans Hurch. Nonkonformní argentinský filmař a obdivovaný šéf kultovního filmového festivalu Viennale. Malý velký film o přátelství až za hrob prostřednictvím Gastónova filmového dopisu předčasně zesnulému kumpánovi. O truchlení, které je hravé a provokující, aniž by ztratilo na opravdovosti. Solnicki přijíždí do rakouské metropole a během obchůzek po místech, která dodnes nesou výraznou stopu Hurchovy nezaměnitelné a šarmantně kontroverzní osobnosti, pátrá čistým filmovým jazykem v paměti po okamžicích vzácného lidského souznění dvou zapálených cinefilů. Kinematografický nekrolog s jemným humorem. (MFF Karlovy Vary)

orkadimenza

Dopis na rozloučenou od režiséra pro svého dlouholetého přítele, v podobě dokumentárního filmu? Základ dobrý, ale když by ty věci pochopil jen zesnulý Hans, těžko se na to kouká a ještě hůř se u toho neusíná. Jeden z případů, kdy jsou nám předkládány abstraktní záběry kamerou a chce se to považovat za umění. Osloven filmovým slovem byl v sále málokdo - protože se o to režisér ani nesnažil. Nejslabší zážitek z KVIFF 2019. ()