Yuli

• Velká Británie Yuli: The Carlos Acosta Story (více)

silentname

Tak nejako som zabudol, že som o tomto filme stále nič nepovedal. A už je to pár dní. "Yuli" možno nepatrí medzi najlepšie životopisné drámy, no rozhodne je to zaujímavý príbeh, ktorý stálo za to vidieť. Nevedel som kto je Carlos Acosta, kým som nevidel tento film. A vidieť jeho ohromný tanečný talent je jedna z vecí, ktorá stojí za to. Jeho detstvo je dobre zachytené a najmä postava jeho otca. Ktorý išiel skutočne na dno svojich síl, len aby mohol jeho syn niečo v živote dosiahnuť. Aby zúročil svoj talent a bol schopný sa dostať von zo svojho rodného domu. Lebo mal na viac. No súčasne je vidieť, Carlos (alebo Yuli) aj chce, aj nechce zmeniť svoj život. Plus je tu vždy aj to, že sa mu budú iní chalani smiať, že sa z neho stáva tanečník baletu. Lebo to predsa nie je pre chalanov. Poznáme to všetci, že? Myslím si, že práve ten vzťah otca a syna je tu spracovaný veľmi dobre. A pridal by som ešte aj vzťah medzi Carlosom a jeho učiteľkou. Je vidno, že ju vysoko rešpektuje, a nechce aby mala problémy z toho, keď sa mu snažila vybaviť možnosti v Európe alebo Amerika. Koniec-koncov - Kuba. Vieme pochopiť čo to znamenalo. Myslím si ale, že film mohol niektoré elementy vytiahnuť ešte trošku vyššie. Ako napríklad Carlosova sestra Berta. Možno som chcel lepšie pochopiť čo sa v nej stalo, keď začala mať také psychické problémy. Ja viem, že nie je centrom deja, no film možno naznačil, že sa niečo v nej zlomilo po tom ako dostal Yuli od otca obrovský výprask remeňom, no nikdy to presne nevysloví. A bohužiaľ by som chcel poznať ako sa z úplne zdravej dievčiny stala psychicky rozrušené dievča so schizofréniou. Okrem toho občas som mal pocit, že niektoré preskoky z času do času mi prekážali. Dostávam sa do príbehu Carlosovho detstva kde máme následne tanečnú scénku z toho čo sa vlastne dialo a film to bude po pár záberoch striedať. Je to trošku rušivé. Je tu jedno tanečné číslo o generálovi, ktoré dokopy nikam nevedie a je to len zvláštne. Ako celok som rád, že som videl, rozhodne hovorí zaujímavý príbeh a film má svoje pozitívne stránky, ktoré ho robia príjemným zážitkom. Nemôžem povedať, že by to bolo vynikajúce, ale dosť dobré na to, aby som film ocenil. Hodnotenie: B ()