Boj s drakem

(festivalový název)
  • USA Facing the Dragon
USA / Afghánistán, 2018, 80 min

„Máme povinnost mluvit za každou ženu od nepřístupných hor Pamíru až po Núristán.“ Dokument sleduje příběh dvou žen, které se nebojí ozvat. Televizní reportérka a svobodná matka tří dětí Šakílá je špičkou ve svém oboru. Ve svých vstupech mluví otevřeně o násilí páchaném Talibánem a o postavení žen na venkově. Členka parlamentu a rovněž matka Nilúfar lobbuje za zákon, který trestá násilí na ženách. Se stále četnějšími sebevražednými útoky přibývají mrtvá těla na ulicích a výhrůžky mířené na rodiny obou žen. Obě tak stojí před složitou volbou. Zůstat v milované zemi a dál otevřeně bojovat za svobodu i za cenu ohrožení nejen sebe, ale hlavně své rodiny, nebo včas odejít? (Jeden svět)

Stíba

Boj za lidská práva, natož ty ženská, v zemi jakou je Afghánistán chce opravdu velkou odvahu a sebevědomí. I tak je to ale neuvěřitelně těžké, jak ostatně v tomto dokumentu můžete vidět. Nejzajímavější pro mě byl asi pohled do parlamentu a jeho fungování, zejména jaké patriarchální existence a s jak neuvěřitelně středověkými názory se zde vyskytují. Silná káva. Poprosil bych ješitné feministky naší západní civilizace aby si pustily tento a podobné dokumenty a uvědomili si, za jaká práva se musí v jistých koutech světa oproti jejich žabomyším válkám bojovat. (Jeden svět Benešov - 29. 3. 2019) ()