Hledá se Oscar

(festivalový název)
  • Španělsko En busca del Óscar (více)
Španělsko / Argentina / Dominikánská republika / USA, 2018, 72 min

Óscar Peyrou je předsedou Španělské asociace filmových kritiků. Matka jeho dětí, kterou opustil kvůli mladší ženě, zemřela před dvěma roky. On nyní žije v malém bytě v Madridu a trápí se výčitkami svědomí. Zdrojem životní síly jsou pro něj filmové festivaly. Je známý svou radikální metodou psaní filmových kritik jen na základě plakátu k filmu. Z jeho pohledu jde o jediný objektivní způsob hodnocení uměleckého díla. Snímek je oficiálně uváděn jako dokument. Zároveň jde o první španělský film vybraný do Týdne kritiky na MFF v Berlíně. (La Película)

Enšpígl

Film nemá žádnou dějovou koncepci je to čiště zaměřeno na filmového kritika a jeho velmi, ale velmi smutný a samotářský život. Navíc samozřejmě filmový kritik, který píše své kritiky na film jen na základě plakátu je značně neortodoxní, ale v tomhle není sám, tímto zdravým pani Spáčilovou. U Oscara je však problém v tom, že velmi špatně vidí a s tímto handicapem je poněkud obtížnější sledovat filmy a tak alespoň jezdí na filmy do exotických míst, bydlí v luxusních apartmánech, pije míchaný drinky, vše na náklady španělské asociace kritků nebo jak se ta organizace jíž Oscar šéfoval a vede diskuze o kvalitě filmů, které neviděl a spolu s kolegy rozhoduje, který film vyhraje festival aniž by ho viděl, tímto zdravím českou filmovou akademii, zjevně je režisér a scénarista znalec českých poměrů, když je zde tolik paralel. On ten Oscarův život v osamocení a objíždění festivalů působí hrozně smutně a chápu že někdo dlouhé závěry na tupě zírajícího Oscara nedává, ale já se musel u mnoha scén smát. ()