Bez postihu

(festivalový název)
  • Belgie Sans frapper (více)
Belgie / Francie, 2019, 83 min

Intimní zpověď Ady, ženy, která byla ve svých devatenácti letech znásilněna, vypráví ve filmu dvanáct žen a dva muži. Individuální pojetí jedné a té samé výpovědi zasahuje svou věrohodností a vytváří emocionálně velmi sugestivní dokument konkrétní a komplexní představu o prožitku násilí a o všech následcích, které oběť pronásledují celý život. (MFDF Ji.hlava)

marhoul

Je doufám jasné, že tyhle otřesné činy mužů odsuzuji, však tvůrcům snímku bych nejraději vzkázala, že opravdu nejsem psychologická, ani psychiatrická poradna. Tahle záležitost nemá být pochopitelně veselohra, ale aby na mě celý film upřeně hleděly ženy, které si potřebují promluvit o svém životním traumatu jedna přes druhou? Nevím... no. Podle mě by z toho v takové koncentraci nebyl odvázaný ani trénovaný soudní cvokař. Nic to nemění na faktu, že viníci mají být potrestáni tvrději, než jak znásilňovali, takže druhá hvězdička je jaksi z úcty a soucitu k obětem, ale jako dokumentární dílo se mi toto chválit příliš nedá. Spíš je bych to viděla jako vhodný výukový materiál, pro terapeuty. ()