Klub pokusných morčat

všechny plakáty
Velká Británie, 2001, 61 min

Režie:

Robert Garofalo

Sir Archibald McIndoe, plastický chirurg, který pomohl mnoha těžce zraněným a znetvořeným vojákům během 2. světové války a zasloužil se o rozvoj léčby těžkých popálenin. Už koncem 30. let minulého století, kdy se schylovalo k válce, bylo jasné, že hlavně vzdušné boje přinesou řadu obětí, které budou potřebovat plastickou chirurgickou léčbu. Klub morčat, který vznikl z iniciativy doktora McIdoea v červnu 1941 a byl nazván podle zvířat používaných v laboratořích, poskytoval lékařskou pomoc britským a spojeneckým letcům zraněným a popáleným při leteckých bitvách. Navíc ale nabízel i psychologickou podporu a pomáhal pacientům vrátit se do běžného života. Sledujte jeden z nejzajímavějších válečných příběhů o lidské solidaritě a pomoci. (WAR TV)

Volodimir2

Ďalší dokument z takmer neznámou pointou, ale na tieto odznené historické udalosti už som dokument videl, ale nespomenul som si na jeho názov. Klub pokusných morčiat, to bol oficiálny názov, jeho členmi sa mohli stať len letci, ktorí prežili svoju smrť spôsobenú popáleninami a ktoré liečil v Nemocnici kráľovnej Viktórie v Eat Grinsteadu plastický chirurg Archibald McIndoe. V roku 1941 založilo tento klub prvých 39 pacientov, medzi nimi aj dvaja Česi František Truhlář a Josef Koukal. Na konci druhej svetovej vojny mal klub 649 členov. František Truhlář sa dostal do McIndeovej starostlivosti aj druhýkrát. Prvýkrát po zostrelu ako stíhací pilot 310. československej stíhacej perute, druhýkrát to už bol príslušník 312, perute keď havaroval pri pristáti. Major ovenčený bojovými vyznamenaniami zahynul v decembri 1946 vo svojom Spitfire, keď sa predvádzal nad svojou rodnou Lomnicou nad Popelkou. Druhým zakladajúcim členom Čechom bol major Koukal, zadný strelec 311. bombardovacej perute, toho po vojne od letectva vyhodili, dožíval ako vojnový invalid a privyrábal si opravami aut. Zomrel v roku 1980. Tretím členom klubu bol Alois Šiška, ktorého bombardér zostrelili Nemci v decembri 1941 a dostal sa do zajatia. Toho pacienta liečil McIndoe až po vojne. Aj on musel potom zobliecť pilotskú uniformu a vysťahoval sa z Prahy, živil sa opravami televízorov. Zomrel v roku 2003 ako generál. Ďalším pacientom doktora McIndoea se stal Josef Čapka prezývaný ako Smiling Jo. Čapkove lietadlo 68. nočnej stíhacej perute bolo zostrelené pri cvičnom lete 27. júna 1944 zadným strelcom amerického Liberatoru. Po vojne bol odsúdený na 6,5 roka ťažkého žalára. V roku 1954 bol prepustený a podarilo sa mu pod medzinárodným tlakom získať vysťahovateľský pas od Antonína Zápotockého. Zomrel v Anglicku v roku 1973. ()